Archiwum / Piotr Masłowski Zastępca Prezydenta Rybnika
Archiwum / Piotr Masłowski Zastępca Prezydenta Rybnika

Kampania wyborcza w toku. Nie wiem, czy podzielacie moje wrażenie, ale w tym roku mamy straszne nudy. Tylko kwestia sprzedawania wiz pracowniczych niezweryfikowanym obcokrajowcom wywołuje jakieś emocje. Ludzie są zmęczeni polityką i nie wierzą już nikomu. I jest jak na meczu polskiej reprezentacji. Mam na myśli męską reprezentację w piłce nożnej. Interesować się trzeba, ale oglądać się tego nie da. 

Kandyduję do Senatu, jako przedstawiciel głównych sił opozycyjnych. Popiera mnie KO, Lewica, ale reprezentuję komitet Trzecia Droga. Ten sam, który Polskę gospodarną chce przeciwstawić Polsce marnotrawnej. No właśnie. W kampanii niewiele jest miejsca na rzetelną dyskusję o sytuacji naszych firm. O sytuacji tych, którzy płacą podatki, dają miejsca pracy.

Z dyskusji z przedstawicielami biznesu wyniosłem dwa tematy, które chciałbym wesprzeć i forsować je w przyszłym parlamencie. 

Pierwszy dotyczy interpretacji przepisów. Nawet prawnicy mówią o tym, że nasz system ma "biegunkę prawną". Regulacji jest tak wiele, że nawet kancelarie nie nadążają za zmianami. To jak błędów może unikać biznes? Kiedy poprosisz o interpretację któregoś z urzędów, zwłaszcza tych centralnych, to dostaniesz odpowiedź, że ich punkt widzenia nie jest wiążący. To doświadczenie łączy przedstawicieli wszystkich sektorów: administracji samorządowej, organizacji pozarządowych i biznesu. To trzeba zmienić i wypracować mechanizm na wzór interpretacji podatkowej. Na przykład utworzyć komórkę ponadresortową która zajmie się wydawaniem indywidualnych, wiążących interpretacji prawa. Tym chcę się zająć. 

Drugi temat dotyczy kwestii bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Z analizy wynika, że są one rozsiane po całej masie aktów prawnych. Dlaczego nie może być przejrzyście? Czy tak banalne rozwiązanie jak rejestr, który zawiera przepisy prawne obowiązujące różne branże przekracza możliwości polskiego państwa? Co ciekawe ten temat jest przygotowany oddolnie, przez zainteresowanych. Nikt dotychczas nie zadbał nawet o analizę tych propozycji. To kolejny temat, którym mam zamiar się zająć. Do wspomnianych zagadnień będę jeszcze wracał w mediach społecznościowych. 

Piotr Masłowski

2

Komentarze

  • pm 20 września 2023 14:49oj anonimowy komentatorze- znasz temat chlewików w Niedobczycach? W 2014 roku temat padł nawet na spotkaniu z Tuskiem. I co? Dalej się walą, bo koszt remontu takiego chlewika idzie w setki tysięcy. Co to ma do rzeczy? Nie da się wyburzyć familoka na zabytkowym osiedlu, nie da się wyburzyć nawet chlewika. PRAWO NIE POZWALA. Familok o którym piszesz miał sfinansowaną dokumentację z dotacji, otrzymał także rządowe, wielomilionowe wsparcie na remont. że jak nastanie tzw "Lepszy Rybnik" to nie będzie ani dotacji, ani remontu. Tylko ruiny.
  • #lepszyrybnik.pl 20 września 2023 11:12"Ten sam, który Polskę gospodarną chce przeciwstawić Polsce marnotrawnej." Deklaracje piękne, tylko w tym czasie wiceprezydent Masłowski remontuje familok na Paruszowcu z dziesięcioma mieszkaniami socjalnymi za 16,6 mln zł. Za tą kwotę można wybudować 50 mieszkań socjalnych. Także widzimy tu hipokryzje na najwyższym poziomie. A to tylko jeden z wielu przykładów. Mamy nadzieję że Wyborcy się na nią nie nabiorą.

Dodaj komentarz