UM Żory
UM Żory

Miasto Żory zostało niedawno uhonorowane w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego, zajmując imponującą, piątą pozycję w kategorii miast na prawach powiatu. Ranking, zainicjowany przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego oraz Urząd Statystyczny w Katowicach, ma na celu promocję gmin wykazujących się znaczącym rozwojem społeczno-gospodarczym.

Żory wyprzedziły inne znane miasta, takie jak Katowice, Gliwice, Bielsko-Biała i Tychy, co stanowi ważny sukces dla lokalnej społeczności. Daniel Wawrzyczek, Zastępca Prezydenta Miasta Żory, z dumą odebrał nagrodę podczas uroczystej gali 15 listopada.

Ranking ocenił gminy na podstawie 16 wskaźników obejmujących różne aspekty ekonomiczne, gospodarcze i społeczne. W kategoriach salda migracji, przyrostu naturalnego oraz powierzchni objętej planem zagospodarowania przestrzennego w 2022 roku, Żory okazały się być liderem wśród śląskich miast na prawach powiatu. Ponadto, miasto znalazło się na czołowych miejscach pod względem wydatków na administrację publiczną oraz na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego na mieszkańca.

Ranking prezentuje również wyniki innych gmin, z podziałem na kategorie według liczby mieszkańców. Wśród miast do 20 tysięcy mieszkańców na czołowych miejscach znalazły się Ożarowice, Goczałkowice-Zdrój i Pawłowice. W kategorii gmin powyżej 20 tysięcy mieszkańców liderami były Tarnowskie Góry, Czeladź i Mikołów.

Takie wyróżnienie dla Żor jest dowodem na ciągły rozwój miasta i jego znaczący wkład w rozwój regionu. To zasługa zarówno lokalnych władz, jak i mieszkańców, którzy wspólnymi siłami przyczyniają się do rozwoju społeczno-gospodarczego miasta.

Komentarze

Dodaj komentarz