Piotr Szereda Przewodniczący Rady Miasta Jastrzębia-Zdroju / Archiwum
Piotr Szereda Przewodniczący Rady Miasta Jastrzębia-Zdroju / Archiwum

Jak po każdej zmianie aktorów na scenie politycznej naszego kraju trwają przetasowania w kadrach spółek górniczych i w stylu zarządzania. Oczywiście jak zwykle na początku „czyściciele” zapowiadają odpolitycznienie spółek skarbu państwa. Choć część polityków na wstępie zakłada odpolitycznienie w takim zakresie, który pozwoli na normalne zarządzanie. Oczywiście, wpływ państwa (czytaj polityków PO) na sektor niektórych spółek musi pozostać.

Powszechnie wiadomo, że politycy Platformy Obywatelskiej nigdy nie byli zwolennikami polskiego górnictwa. Nie muszę nikomu przypominać, co działo się na przełomie 2014/2015 roku w górnictwie zwłaszcza w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A.. Wówczas byłem jednym z przedstawicieli strony społecznej, tej nielubianej strony związkowej przez ówczesny Polski Rząd RP. 

Wtedy i dzisiaj mam to samo zdanie, że polskie górnictwo potrzebuje konkretnego planu i powiedzenia społeczeństwu, czy chcemy mieć tanią energię elektryczną i czy chcemy bezpiecznego funkcjonowania naszego regionu. Ważnym elementem tego jest także utrzymanie jak największej ilości miejsc pracy. W tej układance (poza tą polityczną i personalną) jest dotrzymywanie umów społecznych, które muszą wytyczać odpowiednie kierunku działania. Jednocześnie wskażą spektrum nowych instrumentów ekonomicznych, gospodarczych i społecznych, które pozwolą na jego realizację. Dlatego uważam, że w umowie społecznej muszą być zagwarantowane możliwości tworzenie nowych miejsc pracy przy współudziale władz samorządowych. Władze samorządowe  są zobowiązane stworzyć warunki do możliwości powstania nowych miejsc pracy poza branżą górniczą.  Obowiązkiem Rządu i samorządu jest stworzenie takich warunków, aby zastąpić te miejsca, które będziemy tracić w górnictwie - nowymi wysokopłatnymi miejscami pracy, tak aby nie pozostawić ludzi samym sobie. Nie możemy powtarzać  tego błędu, który jest powtarzany od dekad,  Wtedy ludziom,  odchodzącym z górnictwa zostały rozdane pieniądze i usłyszeli, że mają z nimi zrobić, co chcą. Niestety, to doprowadziło do wielu tragedii.

Nie wiem, jak długo będą pracować „czyściciele”, na ile będą nowi kadrowi polityczni, a na ile merytoryczni, ale wierzę w stronę społeczną, która przygotuje dokument  zabezpieczający pracę i funkcjonowanie polskiego górnictwa, a także bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Pozostaje tylko otwarte pytanie; czy nowy koalicyjny rząd oznacza stare problemy górnictwa?

Piotr Szereda

13

Komentarze

 • Ciekawe 19 lutego 2024 08:05Nie wie Pan może czy Morawiecki zaplacil podatek od darowizny za przepisanie majątku na żonę?! ,jak Pan myśli , ktoś to sprawdził?!
 • hahaha 14 lutego 2024 13:43Ewo ,to nie tak miało być a było: ”Nie cieszcie się Osły, że Wasze pensyje wzrosły, ja ceny podwoje i tak wyjdę na swoje”
 • Ewa 14 lutego 2024 07:08Mar=ku kiedyś się mawiało ja ceny podwoje i tak wyjdę na swoje==Późny Gierek vel/Morawiecki.
 • Mark 13 lutego 2024 12:03do Kuźni : właśnie dlatego moja kochana kuzynka po 35latach pracy ciesząc sie lecz popierajac PIS, ze dostala wiecej ma już emeryture prawie na poziomie najnizszej placy krajowej za co może faktycznie kupić sobie znacznie mniej niz z w chwili jej odejscia na emeryture.
 • Piotr Kuźni 13 lutego 2024 11:42To wcale nie jest tak ze PIS finansuje dzieci. W psychologi spolecznej nazywa sie to finansowym ujemnym sprzężeniem zwrotnym . Otóż za 800+idą znaczne podwyzki cen (gdyby ich nie bylo mówilibyśmy o faktycznej pomocy), oznacza to ze pomoc na dzieci kompensuje rządowi wzrost cen. Zamiennie jedak tracą wszyscy pozostali bo Im się całościowego wzrostu kosztów życia nie ale waloryzuje. Tak więc wielu jest szczesliwych, ze dostało wzrost pensji gdy tak naprawdę mają ujemny wynik świadczeń czyl otrzymują mniej lecz wierzą iz maja więcej . Wystarczy zerknąć na artyk w portau Money "otrzymuja podwyżki emerytur a mają mniej- emeryci co wynika z wyliczeń biednieją " .Mozna wiec dalej śmiało twierdzić ze rządy z pomocą psychologów społecznych osiągnęły cel , ludzie sa szczęśliwi, nie protestują gdyż myślą że mają wiecej lecz rzeczywiście mają mniej i ze jeszcze pomagamy dzieciom, jest wiec spokoj społeczny ,zadowolnie i poparcie rzadu.
 • Korn 12 lutego 2024 11:40Czy w Polsce rządziła prawie sprawiedliwa partia?-miało być na rozrodczość a zostało 500+ na wszystkie dzieci-hura -wszyscy prawie krzykneli -tylko Piotr Duda jakoś tak nieśmiale zamiauczał ze słowami ,teraz to na nic nie starczy . , jak dują to bierzemy-odpowiedzieli ludkowie, na ulicach znacznie przybyło samochodów. Później było na emerytury dla babć co nie pracowały w wysokości nominalnej tych z Nich co po 35 lat pracowały i też miały równocześnie czworo dzieci, później było na PPK aby prezesi tych kolesiowskich PIS tworów przy obecnej inflacji mogli się też obłowić-co się stało z wartością wpłacanych tam 3 lata temu składek?, następnie a może równocześnie stykało na kilkuletnie Urlopy Górnicze płatne jak praca na dole za siedzenie na kanapie w doma ,było też na wiele innych dziwnie nienależnych fantów ale nie było na Emerytury Stażowe dla osób zatrudnionych po 47 lat pracy gdyz takich jest 100000 a więc może damy ja zostanie tylko" Ich troje"-pomyślano ,bo Kto to rozdawnictwo sfinansuje pracą, ,wówczas odtrąbi się sukces podobnie jak w 1982r pod pomnik Westerplatte zaproszono trzech ostatnich żyjących Obrońców ponieważ gdy żyło Ich więcej nie było to na rękę ówczesnej władzy- był sukces, -był , jednak mimo iż na Emer Stażowe nie było za czasów Sprawiedliwych to znalazło się gdy Im sie pod dupami paliły ich wlasne gaże na 800+ i to po dawno wydanym komunikacie że 500+ nie zdało egzaminu. Oj "Sprawiedliwi" Ci Niesprawiedliwi- niech już nigdy do władzy nie dochodzą albowiem wypluje ich Naczelny wódz świata z ust.
 • inz.Rozwaga 10 lutego 2024 09:24Silne państwo to państwo w którym jest mocny i pewny pieniądz, wynagradza się prace i szanuje oszczednych , pomaga a nie wyręcza rodziny czyli uczy łowić rybkę dajac wędki a nie finansuje calkowity koszt na wychowanie dziecka ,panstwo ktore szanuje wydatki np.studia będą odplatne gdy odpracujesz po nich 7lat inaczej spłacaj i ma wiele innych gospodarnie zarzadzanych przymiotow jak chociazby podstawowo motywacyjnie utrzymjacą służbę zdrowia nie wyłączając utrzymania wszelkiej systemow kontroli przeciwko nadużyciom. Niestety u nas tego nie ma i nie bedzie, za dużo haosu jak chociazby te Urlopy Gornicze bez obowiazku łożenia zamiennie innych świadczeń na rzecz społeczeństwa lub zmniejszenia emerytury. Jedni w tym naszym panstwie jak ktos tu slusznie zauwazyl tyrają inni mają farta gdy zwiazki zawodowe ktore są od pomagania pracownikom nie biorą pod uwagi równowagi praw. Martwi sie Pan o górnictwo, tu nie o górnictwo trzeba sie martwic a o cale panstwo ,panstwo interesów nierownazonego rozwoju w ktorym Kto ma ma władzę i siłę ma też niesłuszne profity przy bezmozgowym zarzadzaniu. Czasami sie zastanawiam czy nie sprzydal by sie nam Polakom monarszy system jak w Wielkiej Brytani zamiast tej 100% demonizujacej demokracji. Poseł Braun z mównicy w Sejmie wszystkim innym partiom powiedzial ,sami się pchaliscie przez Wasze stolki do tych umów w Unii ",to teraz macie problem" ,a przeciez są inne rozwiazania jak produkcja i montaż na emitery spalin domowych wentylatorowych filtrów wyciagowych co w naszym kraju podobnie jak przydomowe oczyszczalnie ścieków w pierwszej lini ochrony znacznie poprawilo by bezpieczenstwo srodowiska - w tym przypadku emisje spalin i cale przez to narodowe górnictwo jk takz pozosaly nasz przemysl wydobywczy..
 • Kaśka 09 lutego 2024 10:08Januszku, czytałeś, Piecioraczki z Horynca uciekają z Polski " i świetny komentarz do tego ; Niejaka Irena w temacie demografi PISowskiej w Polsce w Internecie pisze: "a co tak tragizujecie, są Państwa ,które mają 5-10mln mieszkańców i dają radę , uważacie że te 800Plus coś zmieni jeśli chodzi o niż demograficzny , ja uważam że nie i ten pomysł to wielka pomyłka ! , jakie są gwarancje że to dziecko , na które pobierane jest teraz 800Plus zostanie w Polsce do końca swego życia i będzie zasilać ZUS / jak przetrwa ?/, składkami , PISowi nie chodziło o niż Demograficzny , tylko po prostu kupili głosy Wyborców , a teraz a teraz jest sytuacja patowa ponieważ obecny Rząd ma 2 wyjścia , pierwsze to kontynuować poczynanie po przedników lub wstrzymać wypłaty , ale wtenczas trzeba się liczyć że ulice Polskich miast zapełnią się Rodzinami z wózkami , którzy będą czuli się oszukani .Problem w tym ze stale przy powtarzajacej sie w Polsce inflacji i okradaniu spoleczenstwa z oszczednosci ,nikt tu żyć i mieszkać nie bedzie chciał.
 • Jan K. 08 lutego 2024 20:23Januszu slucham wlasnie w TV na Republice energicznej pogawędki o CPK i tak sobie mysle ,kurcze po co mi ten port skoro majac 47lat pracy i tak nie mam czasu na dluzsze wyjazdy po swiecie? , gdyz jak pójdę na emeryture to będę mial 51lat pracy a juz mi sie obecnie nic nie chce. Wszyscy zwiazkowcy i PISowcy przez tyle lat jechali na moich plecach obiecujac mi ze po 45latach pracy juz sobie dychne , a teraz zamiast mnie dotuja 2letnich dzieciaków aby Ich rodzice mieli czesto na bryku,bryku moim kosztem. Zresztą najlepiej opisal to jeden z postowiczow w temacie o demografi."".Ale prawdziwym hitem oprócz znanego już każdemu programu melina 800 plus, jest tzw rodzinny kapitał libacyjny. Warunkiem jest posiadanie nowonarodzonego 800 plusa (musi to być minimum drugi łeb). Taki mały 800 plus praktycznie nie generuje żadnych potrzeb, za to przynosi swoim jabolowym rodzicom całkiem konkretny dochód. 12000 złotych na rok dodatkowo to naprawdę dużo chlania. Ja mam cztery łby w tym jednego co się łapie na RKL. Polskie rodziny dziękują PiS za prorodzinne programy społeczne.". Wiec po co mi ten "port centralny"skoro ja i tak do piachu bo juz sil nie ma ,no chyba ze zwiazkowcom lub politykom ,oni jeszcze je mają.
 • Puenta 08 lutego 2024 09:09do Krzysztofa :"Jesteśmy póki co skazani na ten nasz Polski grajdołek, na te zwalczające się plemiona Tutsi i Hutu, na walenie się cepem politycznym, które szkodzi państwu i powoduje, że społeczeństwo odwraca się od tak zwanej klasy politycznej"
 • Janusz 08 lutego 2024 07:53Pozostaje tylko otwarte pytanie; czy jakikolwiek "Nasz" Polski rząd nie oznacza problemy przy tej mentalności ?..."Program PIS + , nie pracą a zasiłkami rodziny sie bogacą " ..."koniecznie należy zwiększyć 800+ na 1800+" ....".za jakies 15 lat Polakow czeka kolejny problem ...Ludzie nie mam z czego żyć ,dzieci mi wyrosly wiec skończyło się 800+ na kazde, za to żyłam. Teraz nie mam odpowiednio wysokiej emerytury bo prawie nie pracowalem/am." ..."Jak to mawiał Morawiecki _to dobrze ze ceny rosną bo wówczas wiecej z VATu do budzetu a z budzetu dla dzieci lecz nie dopowiadał- na pensje PISowskich VIPow, lecz ty sie ludu martw jak mawiał Kaczynski , "jakoś se musicie dac radę-po co tyle pracowaliście , czternastka sie Wam nie należy " ...a PO pewnie tez dopowie..doplata do prądu także sie Wam nienalezy..Latwo sie rzadzi za kradzione inflacją oczednisci spoleczenstwa , przecież w Turcji tez zrobili inflacje
 • Krzysztof 07 lutego 2024 20:11Felieton wyraźnie przejawia brak obiektywizmu, skupiając się na krytyce jednej partii politycznej - Platformy Obywatelskiej. Przydałoby się więcej obiektywnych danych i mniej emocjonalnych osądów dotyczących roli poszczególnych partii politycznych w historii i przyszłości polskiego górnictwa. Tyle w temacie.
 • TakaSprawieliwosc 07 lutego 2024 20:01E- tam Panie Piotrze -nie ma proble ma , da się wszystkim górnikom praktycznie płatne jak praca na dole i to nawet bez obowiązku okresowego odśnieżania miasta Urlopy Gornicze i sprawa zalatwiona gdy inni mieszkancy będą zatyrani po 50lat pracy gdyz na Emer Stazowe Sprawiedliwi też nie mieli. Ci pierws będą radośnie tych zatyranyh odwiedzać na cmentrzach. W ten sposob problem gonictwa ,mieszkancow i miasta zostane rozwiązany.

Dodaj komentarz