Zdjęcie ilustracyjne / freepik.com
Zdjęcie ilustracyjne / freepik.com

Autyzm nie jest chorobą, ale zaburzeniem rozwoju, co oznacza, że ścieżka rozwoju osoby autystycznej jest inna od tej, którą powszechnie uznajemy za normę. Mówiąc inaczej: autyzm oznacza, że mózg pracuje w nieco niestandardowy sposób. Diagnozuje się go u 1 na 100 dzieci w Europie, zdecydowanie częściej u chłopców niż dziewczynek.

- Denerwują mnie głośne dźwięki, a nawet mam problem z tymi cichszymi, takimi jak zgniatanie papieru czy folii. Pojawia się u mnie pewien rodzaj strachu, z którym trudno mi sobie poradzić – mówi 12-letnia Eliza z Rybnika. Z określeniem „spektrum autyzmu” jest już na „TY”.  – Przyzwyczaiłam się, choć zakupy w sklepach często są też dla mnie problemem. Jeśli muzyka jest zbyt głośna po prostu proszę rodziców żebyśmy wyszli.

Focus na wrażliwość

W rybnickim centrum handlowym postanowiono pomóc osobom ze spektrum autyzmu. W trosce o ich komfort wprowadzono tzw. ciche godziny – w tym czasie komunikaty i muzyka na terenie Focus Park są wyciszone. Dodatkowo oświetlenie jest przygaszone, co powoduje, że każdy z klientów odbiera mniej bodźców zewnętrznych. A dla osób ze spektrum autyzmu to szczególnie istotne.

- W takim cichym trybie działamy w każdy wtorek od godziny 9 do 11 – wyjaśnia Olga Rutowicz, marketing manager Focus Park. I dodaje: - To jednak nie wszystko, bo mamy dla klientów z ASD słuchawki wyciszające. Można je wypożyczyć na czas zakupów w naszym centrum.

Pracownik ochrony zawsze pomoże

Jak wypożyczyć słuchawki? To proste - wystarczy zgłosić się do jednego z pracowników ochrony centrum handlowego i poprosić o nie.

- Wypożyczenie oczywiście jest bezpłatne, a same słuchawki są dezynfekowane po każdym użyciu. Dlatego możemy być pewni, że skorzystanie z nich jest bezpieczne. Zachęcamy bardzo do korzystania z tego udogodnienia – mówi Olga Rutowicz.

Komentarze

Dodaj komentarz