Materiał partnera
Materiał partnera

Bluzy odblaskowe dla pracowników - kryteria wyboru

Bluzy odblaskowe są wygodnym i uniwersalnym elementem stroju ostrzegawczego. Dobrze dobrane nadają się na wiosnę, lato i jesień, a nawet łagodniejsze zimy. Trzeba tylko pamiętać o kilku kwestiach związanych z wyborem odpowiedniego modelu.

Klasa ochrony

Wszystkie profesjonalne ubrania ostrzegawcze dzielą się na trzy klasy ochrony pod względem zgodności z normą EN ISO 20471. Są związane z powierzchnią materiałów fluorescencyjnych oraz samych odblasków, jakie znajdują się na odzieży. Najmniejszą ochronę gwarantują ubrania klasy pierwszej, największą - klasy trzeciej.

Bluzy mogą należeć do każdej z tych trzech kategorii. O wyborze powinna decydować specyfikacja stanowiska. Bluza gwarantująca najlepszą widzialność, strój klasy trzeciej, musi być wykonana z co najmniej 0,8 m2 fluorescencyjnego tła. Do tego potrzeba 0,2 m2 odblasków.

Pamiętaj też o kolorze. Profesjonalna bluza ostrzegawcza musi być żółta, czerwona bądź pomarańczowo-czerwona.

Odpowiedni rozmiar

Powierzchnia odblasków dba o bezpieczeństwo pracownika, odpowiedni rozmiar o jego komfort. Najlepiej postarać się o nieco więcej informacji niż tylko wymiar M, L czy XL. Warto poprosić pracowników o długość rękawa czy obwód barków.

Dzięki temu będzie można lepiej dopasować rozmiar bluzy tak, by nie ograniczała ruchów, ale też nie była zanadto luźna. Trzeba bowiem pamiętać, że rozmiarówki poszczególnych producentów różnią się między sobą.

Zabezpieczenie przed deszczem i chłodem

Bluzy odblaskowe można też dopasować do pory roku. Jeśli ten ubiór ma służyć pracownikom przede wszystkim jako rozwiązanie na chłodniejsze dni latem, wystarczy zdecydować się na cienką bluzę bez elementów przeciwdeszczowych.

Jeżeli jednak chcesz sprawić pracownikowi strój na wiosnę, a zwłaszcza jesień, potrzebna będzie bluza z grubszego materiału. Zwróć wówczas uwagę na gramaturę tkaniny bądź dzianiny - dobrze jest wybierać taką w okolicach 300 g/m2.

Przyda się również warstwa chroniąca przed deszczem. Najlepiej sprawdzają się bluzy z powłoką poliuretanową.

Dodatkowe walory ochronne

Wiele bluz odblaskowych zapewnia dodatkowy poziom ochrony. Pracownikom, którzy muszą uważać na elektryzowanie się ubrania, można sprawić bluzy ostrzegawcze antystatyczne. Wiele modeli to również ubrania trudnopalne, chroniące przed łukiem elektrycznym czy zagrożeniami chemicznymi. Dopasuj dodatkowe właściwości bluzy do stanowiska.

Podsumowanie: czym wyróżnia się dobra bluza odblaskowa dla pracownika?

Dobra bluza odblaskowa dla pracownika powinna być dobrana pod kątem:

  • klasy zapewnianej ochrony i widzialności pod kątem normy EN ISO 20471;
  • odpowiedniego rozmiaru;
  • zabezpieczenia przed deszczem i chłodem;
  • dodatkowych właściwości ochronnych.

Jeśli zwrócisz uwagę na te kwestie, z pewnością dobierzesz odpowiedni model, który będzie długo i dobrze służył pracownikowi.

Komentarze

Dodaj komentarz