Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim

Obie inwestycję o łącznej wartości blisko 26 mln zł ma znacząco poprawić komfort podróży i pozytywnie wpłynąć na środowisko naturalne.

Powiat Wodzisławski stawia na zero i nisko emisyjność

Celem inwestycji jest zakup dwóch autobusów zeroemisyjnych i dwóch mobilnych stacji ładowania o łącznej wartości 8 mln złotych. Powiat otrzymał na ten cel dofinansowanie w wysokości 5 853 658,54 zł z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Ponad 2 mln zł a dokładnie 2 146 341,46 złotych to wkład własny.

Dodatkowo inwestycja zakłada zakup kolejnych dwóch niskoemisyjnych autobusów, których koszt to łącznie 3,6 mln zł. W tym przypadku powiat z wkładu własnego wykłada 966 853,66 zł, z czego 2 634 146,34 zł pochodzi z dofinansowania.

Nowe pojazdy, które pojawią się na drogach najpóźniej w 2026 roku, nie tylko mają zapewnić komfortowe podróże, ale również mają przyczynić się do zmniejszenia emisji spalin.

Powiat Raciborski inwestuje w hybrydy

Starostwo Powiatowe w Raciborzu pozyskało 10 975 606,36 zł dofinansowania na zakup 10 niskoemisyjnych autobusów hybrydowych. Mowa o fabrycznie nowych autobusach typu MHEV. Nowoczesne pojazdy, które dołączą do taboru PKS Racibórz do końca 2025 roku, będą wyposażone w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz systemy informacji głosowej i wizualnej.

Zarząd powiatu na realizację inwestycji będzie musiał z własnych środków wyłożyć 4 024 389,00 zł.

- Dzięki realizacji Projektu z jednej strony poprawi się jakość i komfort warunków dla podróżujących autobusami, z drugiej strony, wdrożone zostaną rozwiązania przyjazne dla środowiska – mówi Starosta Raciborski Grzegorz Swoboda.

W ramach konkursu Centrum Unijnych Projektów Transportowych udzieli wsparcia w wysokości 285 837 674,97 zł na rzecz 26 przedsięwzięć w całej Polsce. Głównymi beneficjentami przedsięwzięć są powiaty, związki powiatowe oraz gminne.

2

Komentarze

  • Obywatelka25 04 kwietnia 2024 16:48Tak też było w Brukseli - urzędasy POKAZAŁY że są eko - przyjechali autobusami i autami elektrycznymi - co z tego ze po wysadzeniu "ważnych" pojechały na boczny parking gdzie wszyscy ładowali swoje elektrozabawki SPALINOWYMI generatorami przez kilkanaście godzin... Ale ważne że się pokazali, jak oni dbają o ekologię (ale na spotkanie przylecieli prywatnymi odrzutowcami.... - na lotnisku przesiedli się do eko pojazdów aby "się lansować"). Nam - szarakom każą jeździć zbiorkomem (elektrycznym), nakładają podatki na spalinowce dla użytkowników - czemu nie na producentów za produkcję wielkich suvów. Z ofert producentów powoli znikają małe miejskie czy rodzinne auta - zastępowane przez wielkie suvy, crossovery - nafaszerowane elektroniką (która się psuje generując elektrośmieci). Wprowadzają SCT gdzie nie wjedziesz maluchem który emituje mniej spalin i CO2 niż wielki 2 tonowy suv (z wielkim paliwożernym silnikiem który mimo 3 katalizatorów emituje więcej CO2 - ale spełnia normę Euro 6). Same urzędasy wożą swoje 4 litery w wielkich (często opancerzonych) limuzynach...
  • ZmotoryzowanyPatrol 03 kwietnia 2024 11:55Mobilne stacje ładowania - pewnie z silnikiem spalinowym jako generatorem - ot - ekohipokryzja...

Dodaj komentarz