Materiał prasowy
Materiał prasowy

Przed nami ważna data, bo wybory samorządowe to wbrew pozorom bardzo ważne wybory. I tak 7 kwietnia, a później 21 kwietnia (w drugich turach) wybierzemy włodarzy naszych miast, radnych rad gminnych, powiatowych i miejskich, a także Sejmik Wojewódzki. To będzie ważne rozdanie, bo na stole dla województwa śląskiego są największe fundusze europejskie w historii, o które walczyliśmy długo i ciężko także w Parlamencie Europejskim. I tak w zatwierdzonym przez Komisję Europejską programie regionalnym „Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027” - ponad 5 mld euro trafi do naszego regionu, w tym 2,2 mld euro na plan sprawiedliwej transformacji. Chyba nie muszę nikomu tłumaczyć, jak ważne jest, aby tymi pieniędzmi zarządzali doświadczeni samorządowcy i radni, którzy nie będą bali się wyzwań, ale jednocześnie, którzy znają potrzeby naszego specyficznego województwa.

To środki na transformację w kierunku przemysłów wysokiej techniki, wysokiej specjalizacji. Te wszystkie plany leżą teraz w rękach lokalnych i regionalnych samorządów. To pozwoli zadbać o bardzo konkretne potrzeby lokalnych społeczności. W ciągu ostatnich 5 lat już jako europoseł spotykałem się z różnymi samorządowcami i cieszę się, że na Śląsku (z nielicznymi wyjątkami) możemy być spokojni jeśli chodzi o kompetencje naszych samorządowców.

Zapraszam wszystkich na wybory, już w najbliższą niedzielę wybierzmy rozsądnie Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów i radnych każdego szczebla. Z wszystkich reform po 1989 roku prawdopodobnie reforma samorządowa była najbardziej udana. I chociaż przez ostatnie osiem lat próbowano kompetencje samorządu ograniczać przy jednoczesnym zwiększaniu nakładów ponoszonych przez organy samorządowe – 15 października wspólnie powiedzieliśmy temu STOP. Teraz czas na drugi krok w tej batalii. Wszyscy na wybory!

Komentarze

Dodaj komentarz