UM Rybnik
UM Rybnik

Kampania samorządowa za nami. W Rybniku przewagę w Radzie Miasta będzie mieć Koalicja Obywatelska oraz ugrupowanie samorządowe "Wspólnie dla Rybnika".

W przypadku wyborów prezydenckich potrzebna była dogrywka, ponieważ w pierwszej turze żaden z czterech kandydatów nie zdobył ponad 50% głosów. W ponownym głosowaniu 21 kwietnia zwyciężył urzędujący prezydent Piotr Kuczera, który zdobył niemal 54% ważnie oddanych głosów.

W końcówce kampanii wyborczej doszło jednak do symbolicznej sytuacji. Miasto Rybnik zostało wskazane przez Polski Alarm Smogowy jako przykład samorządu, który skutecznie walczy ze smogiem. Świadczą o tym dane liczbowe w zakresie korzystania ze środków w ramach programu Czyste Powietrze, ale również postęp w ilości dni bez smogu. To zasługa zarówno samorządu jak i mieszkanek i mieszkańców. Poprawa jakości powietrza w Rybniku jest spektakularna. W 2010 roku odnotowano 134 smogowych dni, w 2014 roku - 127, w 2018 roku - 108, w 2021 roku - 67, a w 2023 roku zaledwie 16 dni z przekroczeniami dopuszczalnego dobowego poziomu pyłu zawieszonego PM10.

A jednak nie wszyscy w równym stopniu starają się o czyste powietrze w Rybniku. Ponad 14000 rybniczanek i rybniczan wymieniło swój stary piec, a nie zrobił tego kandydat na prezydenta z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Ta sprawa ujrzała światło dzienne w ostatnim dniu kampanii, a wydarzyło się to podczas debaty w Radio 90. Radny Andrzej Sączek przyznał wtedy, że posiada piec 3 klasy z 2007 roku, na co prezydent Rybnika wskazał, że zgodnie z uchwałą antysmogową obowiązująca w województwie śląskim, ten typ źródła ogrzewania powinien być wymieniony do końca 2023 roku.

I nie byłoby gorącego tematu, gdyby radny Sączek przyznał się do sprawy i publicznie zagwarantował, że wymieni swój piec, a później podjął takie działanie. Tak się jednak nie stało, a radny zaczął bezskuteczne próby udowadniania, że postępuje zgodnie z prawem. Już dawno nikt nie zrobił tyle złego dla przestrzegania uchwały antysmogowej. Przypominają mi się kuriozalne i szkodliwe słowa prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który mówił, żeby spalać wszystko poza oponami. Uchwała antysmogowa dotyczy wszystkich niezależnie od statusu społecznego, więc w Rybniku będzie nadal respektowana i egzekwowana.

Wojciech Kiljańczyk

1

Komentarze

  • Gong 13 maja 2024 09:07Symbolem tych wyborów panie Kiljańczyk będzie fakt czterech głosowań na szefa rady miasta. Mając większość w radzie. Mistrzostwo nieudolności politycznej.

Dodaj komentarz