Archiwum / Piotr Masłowski
Archiwum / Piotr Masłowski

Rolnicy protestują. Borykają się ze spadkiem opłacalności produkcji, są pełni obaw, co przyniesie Zielony Ład. Do protestu przyłącza się wierchuszka PIS. Ciekawe. To "premier Mateusz Morawiecki w 2019 roku w grudniu zaakceptował na szczycie Rady Europejskiej Europejski Zielony Ład, a następnie w 2020 roku, dokładnie rok później w grudniu, zrezygnował z drugiego weta i zaakceptował podniesienie limitu emisji do 55 proc. do roku 2030." W 2021 roku Jarosław Kaczyński powiedział tak: "(...) Odrzucanie europejskiego Zielonego Ładu oznaczałoby ustawienie się na marginesie i innego rodzaju kłopoty. To plan, w którym warto uczestniczyć, nawet za pewną cenę". Komisarzem ds. rolnictwa w UE jest Janusz Wojciechowski, człowiek PIS w Brukseli. Jakie ma zadania? "Tworzenie nowoczesnego i zrównoważonego sektora rolnictwa w UE, dostosowującego się do zmian klimatu oraz zmian demograficznych i technicznych". Mógłbym tak jeszcze długo. Na nic to wszystko. W wyborach ponad połowa rolników głosuje na PIS. Polska polityka jest jak mem, satyryczny obrazek ze złośliwym komentarzem.

To nie działa w jedną stronę. Jednym z uczestników Koalicji Obywatelskiej są Zieloni. W marcu br. nawet Gazeta Wyborcza zamieściła artykuł zatytułowany następująco "Orban z Tuskiem sabotują rozporządzenie o odbudowie zasobów przyrody (...) ". Nie słyszałem o wewnętrznych protestach. Czytałem kilka artykułów organizacji pozarządowych, obywatelskich z natury, a nie z nazwy. Mało? Pamiętacie emocje po "Zielonej Granicy" Agnieszki Holland? W sobotę, premier na granicy z Białorusią zapowiedział kontynuację dotychczasowych działań. Moi znajomi, którzy pomagają na miejscu, przyjęli to ze smutkiem i rezygnacją. Nie mam wątpliwości, że elektorat PO nie wierzył w realizację 100 postulatów wyborczych. Mam jednak pewność, że oczekiwał zmian idących wbrew oczekiwaniu elektoratu PIS. A to on pozostał osią, wokół której kręci się polityka.

Za 4 tygodnie wybory do Parlamentu Europejskiego. Życzę Wam, żebyście zagłosowali mądrze. Pewnie niejeden chojrak napisze mi coś o Konfederacji. Ma prawo, ale ja wątpię w ich skuteczność w Brukseli. Niejedna aktywistka napisze mi, że w takim razie Lewica. Ma prawo, ale ja jestem pełen obaw o to, co się dzieje w ich strukturach. Rekomenduję wam Trzecią Drogę, która podkreśla, że Polska jest Unią Europejską! Jako ważna część UE ma prawo żądać bezpieczeństwa i pewnej korekty kursu, zwłaszcza na rzecz naszych firm. Jak na razie sondaże pokazują, że rolnicy zagłosują na PIS, a działacze obywatelscy na KO.

Piotr Masłowski

2

Komentarze

  • Joko 20 maja 2024 22:53Jak szybko czas leci z wice prezydenta a senatora chłopie ty się tam zmarnujesz jeszcze 8 albo 9 edycji MAM TALENT i jak nic będziesz Marszałkiem Senatu nam nadzieje ze nie Rotacyjnym ?
  • Adi 20 maja 2024 09:08Piękna fotka z politykami Niemieckimi no cóż widać ze z ziemi Rybnickie na wielki świat jeszcze będziesz kimś senatorze

Dodaj komentarz