Materiał partnera
Materiał partnera

Korzyści z montażu klimatyzacji przez firmę – niższy podatek VAT

Zakup wysokiej jakości klimatyzatora to spory wydatek. Przy obliczaniu kosztów należy również wziąć pod uwagę podatek VAT. Zakup klimatyzatora bez usługi montażu oznacza konieczność zapłacenia 23% VAT. Natomiast zakup klimatyzatora wraz z montażem objęty jest niższą stawką podatku VAT w wysokości 8%. Różnica w całkowitym koszcie może być na tyle istotna, że niemalże pokryje koszt samej usługi montażu.

Ryzyko problemów przy samodzielnym montażu klimatyzatora

Montaż klimatyzacji samodzielnie może wiązać się z różnymi problemami, w zależności od wiedzy, umiejętności oraz dostępu do odpowiednich narzędzi.

Po pierwsze, konieczne jest zapewnienie szczelności instalacji, zwłaszcza rur miedzianych przewodzących czynnik chłodniczy, łączących jednostkę wewnętrzną z zewnętrzną. Chociaż w niektórych sklepach rury można dopasować do wymiarów i przygotować końcówki do połączenia, zwykle nie uzyskuje się takiej precyzji jak przy cięciu ich na miejscu. Może to skutkować zbyt krótką lub zbyt długą instalacją.

Kolejnym ważnym krokiem, który nie może być pominięty, jest usuwanie powietrza i wilgoci z instalacji za pomocą specjalnej pompy. Urządzenie to, pracując przez określony czas, tworzy próżnię w instalacji, co jest kluczowe dla jej długotrwałego i bezawaryjnego działania.

Dodatkowo, jednostka zewnętrzna jest dość ciężka i wymaga specjalnego stelaża lub odpowiednich elementów mocujących. Montaż otworu w ścianie zewnętrznej budynku może być kłopotliwy, szczególnie w przypadku konstrukcji z tzw. wielkiej płyty.

Profesjonalne usługi montażu klimatyzacji zapewniają gwarancję na urządzenia i instalację
Samodzielny montaż klimatyzacji wiąże się również z utratą gwarancji na zakupione urządzenia. Producenci zazwyczaj oferują kilka- lub nawet kilkunastoletnią gwarancję na swoje produkty. Wybierając montaż przez profesjonalistów, użytkownik ma pewność, że ewentualne usterki w tym okresie zostaną naprawione bez dodatkowych kosztów.

Usługi montażu klimatyzacji nie są tak drogie, jak mogłoby się wydawać, chociaż ceny mogą się różnić w zależności od firmy. Jedną z godnych polecenia firm jest Omega Klima-term, która oferuje profesjonalne usługi montażu klimatyzatorów w atrakcyjnych cenach. Montaż przeprowadzany jest sprawnie i z zachowaniem gwarancji producenta.

1

Komentarze

  • SzaryMIeszkaniec 26 maja 2024 13:01W większości sklepów klimatyzatory typu monoblok (najczęściej przenośne) kupimy bez probemu, natomiast według wytycznych UE i prawa budowlanego klimatyzatory dwuczęściowe muszą być montowane i uruchamiane przez odpowiednią firmę - chodzi o czynnik chłodniczy. Można spotkać zestawy które są już wstępnie zmontowane i wypełnione czynnikiem (do podłączenia są dwa szybkozłącza które często mają problem ze szczelnością - co w krótkim czasie powoduje utratę czynnika).

Dodaj komentarz