Zdjęcie z drona na kampus / fot. UM Rybnik
Zdjęcie z drona na kampus / fot. UM Rybnik

Rybnik nie jest osamotniony w tej ambitnej walce. O miano EGC 2026 ubiega się dziewięć innych europejskich miast, m.in. Braga (Portugalia), Braszów (Rumunia), Kordoba (Hiszpania) i Linz (Austria). Wszystkie one dołożą wszelkich starań, aby zaprezentować swoje atuty w zakresie ochrony środowiska, dbałości o jakość życia mieszkańców i wdrażania innowacyjnych rozwiązań ekologicznych.

Obecnie wnioski miast są skrupulatnie analizowane przez grono niezależnych ekspertów. W lipcu br. poznamy finalistów konkursu, którzy 23-24 października zaprezentują się podczas uroczystej gali w Walencji. Zwycięzca, ogłoszony 24 października, zostanie okrzyknięty Zieloną Stolicą Europy 2026 i otrzyma nagrodę w wysokości 600 tys. euro na dalsze inwestycje w ekologię.

Dla Rybnika udział w tym konkursie to nie tylko prestiż, ale przede wszystkim szansa na przyspieszenie transformacji miasta w kierunku zrównoważonego rozwoju. To również doskonała okazja do promocji lokalnych inicjatyw ekologicznych i inspirowania innych do działania na rzecz ochrony środowiska. Rybnik będzie oceniany w 7 kategoriach (powietrze, woda, bioróżnorodność, odpady, hałas, adaptacja do zmian klimatu oraz łagodzenie zmian klimatu).

Już teraz kibicujemy Rybnikowi w tym ekscytującym wyścigu!

Komentarze

Dodaj komentarz