Archiwum / Koleje Śląskie
Archiwum / Koleje Śląskie

Marszałek Województwa Śląskiego, Wojciech Saługa, podkreślił, że nowa linia jest kluczowa dla regionu. „Regularne połączenie kolejowe pomiędzy Rybnikiem a Gliwicami jest niezwykle ważne dla lokalnych społeczności obu miast i gmin ościennych. Choćby ze względu na dojazdy pracowników do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gliwicach, a to miasto warto przypomnieć, jest przecież bardzo ważnym ośrodkiem akademickim w regionie,” zaznaczył Saługa.

Radość z nowego połączenia wyraził również Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, Wiesław Janiszewski: „Cieszę się, że sprawa uruchomienia pociągów na linii Rybnik-Gliwice została tak szybko zrealizowana i wdrożona w życie. To dobra informacja dla Mieszkańców Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, którzy będą mogli z tej linii korzystać.”

Na trasie między Rybnikiem a Gliwicami od teraz kursować będą codziennie cztery pary pociągów, co daje osiem połączeń dziennie. Od 1 września planowane jest rozszerzenie oferty do dziewięciu par pociągów na dobę. Stacje i przystanki pośrednie obsługiwane przez te pociągi to m.in. Rybnik Paruszowiec, Leszczyny, Knurów i Przyszowice.

Uruchomienie nowych pociągów było możliwe dzięki współpracy samorządów, które zadeklarowały wspólne pokrycie kosztów przedsięwzięcia. Szacunkowy koszt kursowania nowych pociągów w 2024 roku wyniesie około 3,5 miliona złotych. Ponadto, w okresie wakacyjnym liczba pociągów będzie nieco mniejsza z powodu prac torowych na liniach nr 140 i 149, co wpłynie na ograniczoną przepustowość tras.

1

Komentarze

  • Hajer z Elebor 13 czerwca 2024 11:08No i super. Wreszcie jakaś alternatywa do autobusów które jadą po wszystkich wioskach.

Dodaj komentarz