UM Żory
UM Żory

Narodowy Dzień Pamięci Powstań Śląskich ustanowiony został w 2022 roku, aby upamiętnić trzy zrywy śląskie, które w latach 1919-1921 wstrząsnęły Górnym Śląskiem. Były one wyrazem dążeń tamtejszej ludności do samostanowienia i przyłączenia do odrodzonej Polski. Powstania te odegrały kluczową rolę w kształtowaniu się zachodniej granicy Polski i stały się symbolem patriotyzmu i niezłomności Ślązaków.

Uroczystość w Żorach była okazją do wspomnienia o bohaterskich czynach powstańców i ich nieocenionym wkładzie w dzieło budowy wolnej Polski. Zgromadzeni mieszkańcy miasta, przedstawiciele władz samorządowych i lokalnych instytucji oddali cześć poległym i uczcili pamięć tych, którzy dzięki swej odwadze i ofiarności przyczynili się do powrotu Górnego Śląska do Macierzy.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstań Śląskich w Żorach to nie tylko wyrażenie szacunku dla przeszłości, ale również zobowiązanie do pielęgnowania pamięci o tych, którzy walczyli o naszą wolność i budowania wspólnej przyszłości opartej na wartościach, za które oddali swoje życie.

Komentarze

Dodaj komentarz