Archiwum
Archiwum

Podczas gdy u naszych zachodnich sąsiadów trwa właśnie turniej o mistrzostwo Europy w piłce nożnej, w polityce europejskiej trwają europejskie szachy o kolejne 5 lat funkcjonowania instytucji Unii Europejskiej. I tak główną kandydatką na szefową Komisji Europejskiej będzie Ursula von der Leyen – doświadczona polityczka, obecna szefowa Komisji, była minister obrony Niemiec.

W kontekście przewodniczenia Parlamentowi Europejskiemu także bez zmian – Roberta Metsola, przedstawicielka Malty – najmniejszego kraju Wspólnoty. Metsola to bezsprzecznie bardzo utalentowana polityczka, cieszę się, że mogłem z nią blisko współpracować w wielu aktach legislacyjnych i debatach.

Za politykę zagraniczną w randze Wysokiego Komisarza ma odpowiadać Kaja Kallas – była premierka Estonii, a nowym szefem Rady Europejskiej ma zostać Antonio Costa – były premier Portugalii. Polska w obecnym rozdaniu jest silna jak nigdy – premier Tusk jawi się obecnie jako jeden z najbardziej doświadczonych polityków – nie tylko w polityce krajowej, ale i na scenie europejskiej. Dobrze byłoby, żeby to właśnie ktoś z Polski został wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej i to jest bardzo realny scenariusz. W niepewnie geopolitycznie czasach silny głos z Polski musi balansować i budować siłę całej Wspólnoty.

Paradoksalnie nawet to, co wydarzyło się ostatnio we Francji - porażka zagubionego Macrona - także może wzmocnić naszą część Europy, bo my 15 października udowodniliśmy, że można pokonać narodowych populistów przy dużej mobilizacji społeczeństwa obywatelskiego. I tak po 20 latach od rozszerzenia możemy z dumą powiedzieć - to my nadajemy ton polityce europejskiej!

Z naszego, śląskiego podwórka krótki raport. Jestem po rozmowach z Rafałem Trzaskowskim w Brukseli i wiem, że gdy tylko zostanie Prezydentem Polski - podpisze ustawę o języku śląskim. Bez żadnego problemu i marudzenia. Dlatego też zamierzam się mocno włączyć w kampanię prezydencką 2025, bo to będzie kolejna bitwa - nie tylko o Śląsk i naszą tożsamość. Mam nadzieję, że zwycięska.

Łukasz Kohut

Komentarze

Dodaj komentarz