Starostwo powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Starostwo powiatowe w Wodzisławiu Śląskim

Szpital powiatowy w Wodzisławiu i w Rydułtowach boryka się, podobnie jak większość placówek tego typu, z wieloma problemami. Nie oznacza to jednak, że władze powiatu, które są odpowiedzialne za los lecznicy, z założonymi rękami czekają na dalszy rozwój wypadków. Starostwo stale inwestuje, czego dowodem jest np. nowy trakt położniczo-ginekologiczny, który ma sprawić, że mieszkankom okolic będzie łatwiej podjąć decyzję o urodzinach potomstwa właśnie w budynku przy ulicy 24 marca.

Rozbudowywany jest także tabor pogotowia ratunkowego. Na drogi powiatu wodzisławskiego trafiły trzy nowe karetki, które mają zapewnić wzrost poziomu bezpieczeństwa mieszkańców, jeśli chodzi o ich potrzeby medyczne. Są to całkowicie nowe samochody marki Mercedes Sprinter. Dwie z nich trafią do szpitala w Rydułtowach. Jedna przeznaczona będzie dla floty szpitala w Wodzisławiu. Łącznie zakup nowych pojazdów kosztował ponad dwa miliony zł. Lwią część jednak, bo aż 1,8 miliona, pokryła dotacja z programu inwestycyjnego dotyczącego wsparcia infrastruktury ratownictwa medycznego. Pozostałą część dorzuciło starostwo ze swojego budżetu. Wojciech Raczkowski powiedział, że karetki zastąpią te najbardziej wyeksploatowane ambulanse.

Kinga Jamioła z Biura Komunikacji Społecznej i Informacji wskazała, że: - Karetki wyposażone są w krzesełko kardiologiczne z systemem płazowym oraz w wideolaryngoskop. W dwóch karetkach znajdują się także nosze wielozadaniowe, a w jednej nosze elektro-hydrauliczne, które zwiększają bezpieczeństwo przewozu pacjenta podczas transportu, a także odciążają ratowników medycznych podczas przenoszenia pacjenta. Ambulanse są wyposażone również w urządzenie do dezynfekcji przedziału medycznego oraz dezynfektor plazmowy. Dzięki temu wozy dezynfekują się samoczynnie w 20 minut.

Symbolicznego przekazania karetek dokonali: starosta Leszek Bizoń, wicestarosta Barbara Chrobok oraz dyrektor PPZOZ Cezary Tomiczek.

Komentarze

Dodaj komentarz