Archiwum
Archiwum

Straszą, blokują i niszczą. Te trzy słowa doskonale opisują strategię działania aktywistów z organizacji Ostatnie Pokolenie. Trzeba przyznać, iż osiągają swój cel. Szybko stali się rozpoznawalni, osiągając status celebrytów w mediach społecznościowych. Tyle że debata, która towarzyszy ich akcjom, nie koncentruje się na szczytnych ekologicznych ideałach, a na skutkach i formach podejmowanych działań protestacyjnych. To znaczy, że dyskutujemy np. o przyklejaniu się do ulicznego asfaltu, ale już cel takiego działania pozostanie w medialnym cieniu.

Przyglądając się kolejnym pomysłom Ostatniego Pokolenie, obawiam się eskalacji podejmowanych dotychczas działań. Blokowanie ruchu drogowego, przerywanie koncertu filharmonicznego czy zniszczenie pomnika Syrenki w Warszawie dobre było na początek. Powtarzaniem tych samych akcji, nie da się długo utrzymać medialnego zainteresowania. Kolejne uliczne blokady prędzej czy później spowszednieją. Ratunkiem mogłaby być brutalna interwencja policji, ale jak na złość służby porządkowe obchodzą się z protestującymi bardzo łagodnie i wyrozumiale, a celem ich interwencji jest najczęściej ochrona aktywistów przed rozwścieczonymi kierowcami, a nie przywracanie drożności ruchu.

Kolejny przerwany koncert czy zniszczony pomnik już wkrótce może co najwyżej załapać się jedynie na krótką wzmiankę w kronice kryminalnej. Opinia publiczna szybko się nudzi. By utrzymać jej zainteresowanie trzeba będzie sięgnąć po coraz bardziej radykalne środki, aż się boję pomyśleć jakie.

Obawiam się, że jak w każdym ekstremistycznym systemie wartości, tutaj również prędzej czy później zacznie obowiązywać zasada, według której to cel uświęca środki. W tego typu zachowaniu szybko ulega zatarciu różnica między tym co moralne a tym co jest jego zaprzeczeniem.

Grzegorz Matusiak

8

Komentarze

  • Anatol 11 lipca 2024 10:06...jak chcesz dobić moralnie kraj i zniszczyć rodząca się w nim uczciwość społeczną to daj rządzić "pseudosprawiedliwym". Oni nieuczciwie kupując głosy wyborcow , pokażą ile ta Ich sprawiedliwość jest warta !
  • Mimi 11 lipca 2024 10:00"Wrze w najlepszej polskiej kopalni. Górnicy chcą podwyżek, boją się o miejsca pracy"-trza Ich wyslac na Urlopy Górnicze i pozniej na emerytury.
  • Pozegnaniezrozumem 11 lipca 2024 09:24Kiedy wprowadzali 500+ jeszcze wowczas uzależnione od dochodu to cale wsie" biedaków" z domami ,maszynami ,autami sie po nie zgłaszały .Jak Ich postraszyli prokuratorem to dopiero wiwczas odpuścili . Mój szwagier też zgłaszał, ze jest biedny ,a co dlaczego On ma nie skorzystac ?.Tak sie dzieje gdy nieuczciwie ,nieuczciwi ,nieuczciwym rozdają. Każdy chce zarobic .Nikt nie chce byc frajerem ,ale na PiS i tak nie zagłosują.
  • 14stkaiinne 11 lipca 2024 08:43Kiedys kuzyn mi powiedzial ze On będzie ukrywał zarobek ,bral pod stolem wypłatę i wybyduje za to piekny dom i tak się stało ,a Ja ze nie mam takiej mozliwosci to nie dam rady .On w nagrod jeszcze za to postepowanie bedzie dostawał od rządu na emeryturze premie . Święte słowa ,czyz nie panowie z PiSu ,sprawiedliwie nieuczciwi. Autentyk.
  • Obserwator 11 lipca 2024 00:20Pojedli, popili bo właśnie idzie kelner z rachunkiem. Niedługo się okaże, że nie ma darmowych obiadów, a że wy nie zamawialiście tylko jedliście okruchy ze stołu nikogo nie będzie interesować.
  • hmm 10 lipca 2024 18:37Na Money jest art praca-na-czarno-kwitnie",powinien Pan poczytać komentarze ktore opisują jak swoją rozdawniczą polityką wywolaliscie to zjawisko,, że pracownicy nie protestuja'
  • JMK 10 lipca 2024 13:02Kaczynski z PISem pseudorozdawnictwem narobili dziure budzetowa wiec celowo wywołał inflacje (świadczą o tym przerośnięte gdy wprowadzono dislownie na na wyrost- jak by wiedzieli co nas czeka - chociazby mandaty drogowe) , aby nią czyli tą Inflacją okraść z realu wartosci oszczednosci spoleczenstwa i przez to zalatac dziure budzetową , chwaląc sie za dali radę -ale tak naprawde drukowali puste pieniadze .. Podnosząc płace minimalną i ceny , spowodował że płace wyższe i emerytury zbliżyły sie do minimalnej . Nie po to się Szanowni Państwo pracuje i płaci haracze, aby nigdy niepracujący żył lepiej od pracujacego bo niby mu się należy i państwo dało takie przyzwolenie ustawami. A jak jest teraz?! Kiedy rządził PIS w ostatnich trzech latach inflacja wynosiła kolejno 5,1% 14,4% i 11,4% Komu forse ,Komu , już włączam drukarke , może 1200+, może na dziadka co nie pracowł a potrzebuje emeryture 1800+, lub rentę alkoholową tez ,a - juz jest uchwalona! ? ,Komu forse , Komu , zlotowki aluminiowe ktore drukujemy jak ciepłe bułeczki, co ja gadam -ciepłe bułeczki są juz za drogie , przecież pieniędzy nie ma i nie będzie ale papier do drukarki jest!! -
  • Byly InspPracy 10 lipca 2024 12:50Panie Grzegorzu ,juz kiedys Panu powiedzialem ze "Folklor" typu Palikot czy inne jak teraz te "Ostatnie Pokolenie" to nie problem i nie przesłaniaj nam Pan tym jako posel oczu .".Nie uwierzy Pan ale dzięki Waszej zgorszeniowej polityce teraz osoba ktora nigdy nie pracowala lub prawie nigdy , majac wiek emerytalny otrzyma wiekszy zasiłek 1200zl , pomocy spolecznej niż najnizsza emerytura 1150zl ci juz jest karykaturą ,ale zeby byly wieksze jaja ,14steki ktorych nie powinno byc ,bo to jest kpina z ludzi ktorzy długie lata z sobotami i świętami pracowali gdyz byli z biedy, i za tą prace na starość nareszcie mają odrobinę wyzsze emerytury sa teraz znowu stygmatyzowani - ich brakiem .. Rozdawaliście tez 800- i to wowczas gdy wiedzieliscie juz ze 500+ niewypallo i to ludziom bardzo zamożnym (nie mam nic przeciwko temu aby dawac na dzieci ale gdy naprawde panstwo stac ) , rozdawliscie kosztem ludzi ktorzy cale zycie tyrali i po 45latach pracy dorobili sie ciut wyzszej emerytury bo wywolalyscie zaj inflacje , chcieliscie ustami Kaczynskiego rozdawać mieszkania komunalne bo juz tam ktos mieszka ,a co dali byscie kolejnym potrzebujacym.?. Nawet komuna nie byla taka rozhukana w rozdawnictwie nieswojego niby biednym jak Wy. Lepiej sie Pan zastanow i rozwaz co sie stalo ze dzięki PISowi już tak nie jest: "Pamiętam takie dziwne czasy w PRL-u. Wtedy Ci, którzy pracowali mieli więcej pieniędzy niż Ci co prawie nigdy nie pracowali.!to byly wg Was dziwne czasy , nieprawdaż?!

Dodaj komentarz