Bezpieczna podróż samochodem na wakacje – o co zadbać przed wyjazdem?
Zacznijmy od podstaw. Przed każdą dalszą podróżą samochodem należy dokonać szczegółowej oceny stanu technicznego. Przede wszystkim zadbaj o sprawne działanie układu hamulcowego. Przed wyjazdem sprawdź ciśnienie powietrza w oponach, poziom płynów eksploatacyjnych, poziom oleju i sprawdź, czy posiadasz ważne badania techniczne pojazdu. Koniecznie zobacz, do kiedy obowiązuje obowiązkowe ubezpieczenie Twojego pojazdu i w razie potrzeby wybierz odpowiedni wariant. Kalkulator OC na Warta.pl zapewni Ci szybkie – w niecałą minutę! – określenie parametrów i dobór odpowiadającego wariantu ubezpieczenia. Zwróć uwagę na opcje ubezpieczeniowe, które sprawdzają się przy dalszych podróżach oraz wtedy, gdy chcesz wyjechać samochodem za granicę. Zwłaszcza wtedy przyda się ubezpieczenie Assistance – samochód zastępczy w czasie podróży poza Polską jest często naprawdę na wagę złota!
Samochodem na wakacje – jaka pora podróży jest najlepsza?
Nie warto sugerować się opinią znajomych lub rodziny, którzy polecają konkretną porę doby jako idealną na podróż samochodem. Być może dla nich jest ona idealna, ale najlepszą porę wyjazdu warto określić samodzielnie, kierując się przede wszystkim uwarunkowaniami swojego organizmu. Kierowca podczas podróży powinien być maksymalnie skoncentrowany, wypoczęty i skupiony na prowadzeniu. Nie sugeruj się tym, że w nocy jest najmniejszy ruch na drodze, podczas gdy Ty gorzej widzisz lub masz tendencję do zasypiania. Jeśli większość dzieci z reguły śpi w samochodzie nocą, nie musi oznaczać to, że w przypadku Twoich latorośli jest podobnie. Przed wyborem pory podróży kieruj się również przewidywanym natężeniem ruchu – jeśli nie wybierzesz pory nocnej, warto wyjechać przed wieczorem, około godz. 18:00, gdy miejskie korki są już rozładowane, a Twój organizm nie jest jeszcze zmęczony. Oczywiście bardzo wczesny poranek jest równie dobry – omijasz tym samym największe upały (pod warunkiem, że poprzednia noc nie należała to tzw. tropikalnych…). Jeśli jest taka możliwość, unikaj ruchliwych tras w piątkowe popołudnia i wieczory oraz przed zakończeniem weekendu. Wtedy z reguły tworzą się korki nie tylko przy wyjeździe z kurortów, ale i na drogach szybkiego ruchu oraz na autostradach.
Spór na drodze – co pomoże szybko go rozstrzygnąć?
W trakcie podróży, zarówno tych codziennych, miejskich, jak i podczas dalszych wycieczek samochodem mogą mieć miejsce nieprzewidziane zdarzenia i sytuacje sporne, które często pojawiają się przy zwiększonym natężeniu ruchu lub przy utrudnionych warunkach jezdnych. Sposobem na uniknięcie długotrwałych, stresujących sporów na drodze jest zamontowanie w samochodzie wideorejestratora, który uruchamia się automatycznie wraz z wprawieniem pojazdu w ruch i nagrywa obraz przez przednią oraz tylną szybę (wtedy najczęściej uruchamia się wraz z włączeniem biegu wstecznego). Wideorejestratory dostępne są w szerokim spektrum działania – zarówno na poziomie podstawowym, jak i profesjonalnym, wykorzystując zaawansowane opcje oraz rozwiązania techniczne. Dzięki temu sprzętowi zyskasz niepodważalny dowód prawdziwego przebiegu sytuacji na drodze, co sprawdza się już na miejscu zdarzenia, jak i przy ewentualnych postępowaniach.
Komentarze