WFOŚiGW w Katowicach
WFOŚiGW w Katowicach

Jednym z narzędzi, które ma do dyspozycji Fundusz, są "Zielone czeki", czyli nagrody przyznawane rokrocznie ludziom, firmom i urzędom, które zasłużyły się w dziedzinie ochrony środowiska. Nagrody te mają swoją renomę i prestiż i są przyznawane od 1994 roku. W tym roku jury obdzielało "Zielonymi czekami" w czterech kategoriach. Pierwszą z nich przyznano ekologicznej osobowości roku. Drugi powędrował do gminy przyjaznej ochronie czystego powietrza. Trzecia nagroda została przyznana w kategorii ekologiczna inwestycja roku. Wreszcie przyznano także nagrodę w dziedzinie "Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej". 

Za ekologiczną osobowość roku członkowie jury uznali Wojciecha Sutora z Tarnowskich Gór, który własnym sumptem doprowadził do tego, że powiększono obszar rezerwatu Segiet i jego otuliny. Jest to teren, który porasta dawne wyrobiska górnicze (czyli tzw. warpie), który wraz z okolicznymi sztolniami oraz kamieniołomami został zaliczony do obszarów objętych siecią Natura 2000 i jako jedyny w województwie śląskim jest wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wojciech Sutor jest szefem stowarzyszenia Srebrne Buki i od lat angażuje się w przeróżne akcje mające na celu poprawę jakości środowiska naturalnego. W rezerwacie Segiet prowadzone są m.in. warsztaty ekologiczne, umieszczane są fotopułapki rejestrujące życie zwierząt, walczy się z rdestowcem.

Nie mogło być inaczej. "Zielony czek" w kategorii "Gmina przyjazna czystemu powietrzu" musiał powędrować w ręce Piotra Kuczery reprezentującego stolicę naszego regionu. Rybnik od kilku lat jest bowiem prymusem w walce ze zjawiskiem niskiej emisji. Miasto z outsidera, jeśli chodzi o liczbę dni z przekroczeniem dobowego stężenia pyłów zawieszonych, stało się liderem w ochronie czystego powietrza. Jeszcze kilka lat temu liczba ta grubo przekraczała setkę, dzisiaj wynosi jedynie 16 i nie jest to w opinii władz miasta bynajmniej ostatnie słowo stolicy Subregionu Zachodniego. Rybnik inwestuje w fotowoltaikę. Rybnik inwestuje w pompy ciepła. Rybnik inwestuje we wszelkie nowoczesne technologie, które pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość i wiarą w to, że mgła niekoniecznie oznacza smog. Nagroda dla gminy ma kolektywny charakter, bo przecież najważniejszymi bohaterami batalii o czyste powietrze byli zwykli mieszkańcy Rybnika, którzy zainwestowali miliony złotych w ekologiczne źródła ciepła.

W kategorii "Inwestycja proekologiczna roku" nagroda trafiła do magistratu Świętochłowic, który zlecił wykonanie remediacji terenów zdegradowanych i zanieczyszczonych w rejonie stawu Kalina wraz z przywróceniem jego biologicznej aktywności. Czym jest remediacja? Autorzy portalu internetowego ekologus.pl definiują to działanie jako: "Działanie, którego celem jest przywrócenie przyrodzie równowagi, którą zaburzył człowiek. Remediacja polega na zmniejszeniu ilości substancji zagrażających środowisku, bądź ograniczaniu rozprzestrzeniania się tych substancji w gruncie, aby zanieczyszczone tereny nie zagrażały zdrowiu ludzi oraz środowisku". Staw Kalina był jednym z ekstremalnie zanieczyszczonych zbiorników wodnych na terenie Polski i był uważany za prawdziwą bombę ekologiczną. Remediacja doprowadziła do tego, że wodzie pojawiło się życie.  

Czwarta kategoria, w której przyznano nagrodę to  "Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej". "Zielony czek" trafił tu do Koła Łowieckiego w Nowinach. Osiągnięcie to instytucja zawdzięcza pracy z młodzieżą, która w ciągu wielu lat poznawała tajniki życia mieszkańców lasu.

Nagroda specjalna trafiła do 16-letniego Bartłomieja Kubaczka, który od dwóch lat angażuje się jako wolontariusz w ruchu "Czysta ziemia" i jest druhem w OSP. Swoją aktywnością i entuzjazmem zaraża innych nastolatków z gminy Lipowa do działania na rzecz naszej planety.

Oczywiście chciałoby się kwotą 10 tysięcy zł. i "Zielonym czekiem obdarzyć i uhonorować większą liczbę przyjaciół zielonego i dlatego też przyznano wyróżnienia. Trzyz nich trafiły do naszego regionu. Jako ekologiczną osobowość roku wyróżniono postać znanego biznesmena i filantropa Andreasa Glenza z firmy Prevac. Doceniono walkę o czyste powietrze w gminie Rydułtowy, natomiast za inwestycję roku wyróżniono gminę Kornowac.


Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

Komentarze

Dodaj komentarz