fot. K. Krzemiński
fot. K. Krzemiński

Niestety scenariusz ten cyklicznie się pojawia. Przychodzą do nas afrykańskie upały, a w rzekach pojawiają się tysiące śniętych ryb. Odpowiedzialne są za to złote algi, czyli rodzaj jednokomórkowych organizmów o charakterystycznym żółtym kolorze. Bardzo trudno je zidentyfikować, zanim dojdzie do ich zakwitu. Niestety wówczas bardzo często jest już za późno dla zwierząt, dla których naturalnym środowiskiem jest rzeka.

Jeśli dochodzi do splotu trzech negatywnych czynników, jakimi są wysokie zasolenie, niekorzystny odczyn pH wody oraz temperatura w okolicach 30 stopni, dochodzi właśnie do tego zjawiska. W konsekwencji ryby umierają, a woda staje się kompletnie niezdatna do użytku. Nie można w niej się kąpać, ani tym bardziej jej pić. Sprawa jest bardzo poważna i wymaga zaangażowania wielu instytucji, które zajmują się zagadnieniami związanymi z naszym otoczeniem naturalnym.

W związku z tym skrajnie niebezpiecznym, zarówno dla człowieka, jak i dla przyrody zagrożeniem, w sprawę włączył się także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeszcze na początku sierpnia zwołano specjalny sztab kryzysowy, w którego posiedzeniu uczestniczył również prezes WFOŚiGW Mariusz Pindel. Spotkanie zostało zorganizowane przez Ministerstwo Infrastruktury z inicjatywy wiceministra Przemysława Koperskiego. W spotkaniu uczestniczyła posłanka Gabriela Lenartowicz, która przez wiele lat była prezesem Funduszu.

Uczestnicy zgodzili się co do tego, że niezbędne jest natychmiastowe wdrożenie działań polegających na poprawie jakości monitoringu wód w Odrze, odbudowie już częściowo zniszczonych ekosystemów, ograniczeniu odprowadzania do rzeki ścieków o znacznym poziomie zasolenia oraz wspieraniu inwestycji z zakresu oczyszczania ścieków komunalnych i przemysłowych.

Złote algi, problem zasolenia wód – to wszystko jest w dużej mierze pokłosie działalności człowieka, które prowadzą do zmian klimatycznych. Konsekwencją tych ostatnich są między innymi takie zjawiska pogodowe jak nawalne burze z jednej strony, z drugiej zaś uderzające w rolników susze. Z tego powodu Fundusz w programie dla rzeki Odry ma inwestycje polegające na adaptacji do zmian klimatycznych. Realizacja wskazanych pięciu punktów zawartych we "Wspólnej Strategii działania Narodowego Funduszu i wojewódzkich funduszy" w opinii ekspertów powinna przynieść rezultaty w postaci przywrócenia w Odrze optymalnego stanu wody.

Spotkanie odbyło się w siedzibie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Oprócz śląskiego funduszu wzięli w nim udział także przedstawiciele czterech pozostałych nadodrzańskich WFOŚiGW. 


Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

Komentarze

Dodaj komentarz