Adobe Stock / Materiał partnera
Adobe Stock / Materiał partnera

Niacynamid w czołówce składników dotyczących pielęgnacji skóry

3 z 10 najczęściej wyszukiwanych haseł w ubiegłym roku, dotyczących kategorii „pielęgnacja”, było związanych z niacynamidem. Internauci szukali m.in. informacji, jak stosować niacynamid, dla jakiej cery jest przeznaczony, czy ma skutki uboczne. Swoją popularność składnik ten zawdzięcza uniwersalnemu, wielotorowemu działaniu. Zyskuje także w oczach dermatologów w roli alternatywy dla dotychczas szeroko stosowanej klindamycyny w leczeniu trądziku, która powoduje nieprzyjemne skutki uboczne.

Czym dokładnie jest niacynamid i jaką pełni rolę w organizmie?

Niacynamid to pochodna witaminy B3, stanowiąca połączenie kwasu nikotynowego i amidu. W kosmetykach występuje pod różnymi nazwami, np. niacyna, witamina PP, witamina B3. Jego rola w organizmie jest bardzo istotna, gdyż odpowiada m.in. za procesy syntezy aminokwasów, hormonów płciowych czy węglowodanów. Dodatkowo pobudza produkcję erytrocytów. Znany jest ponadto z korzystnego działania na różnego rodzaju niedoskonałości skóry, począwszy od przebarwień czy utraty elastyczności skóry, po trądzik. 

Niacynamid jest naturalnie produkowany przez nasz organizm, a dokładniej przez tryptofan. W ciele człowieka przekształca się w aktywne formy w postaci koenzymu NAD i NADP.

Niestety wytwarzane naturalnie ilości nie są wystarczające do pokrycia zapotrzebowania na tę substancję, dlatego niezwykle ważne jest dostarczanie jej wraz z dietą. Witaminę B3 znajdziemy m.in. w rybach, nabiale, mięsie, drożdżach czy orzechach. Możemy również dostarczać ją od zewnątrz, stosując kosmetyki zawierające w składzie niacynamid. Substancja ta bardzo łatwo wchłania się przez skórę i nie ulega degradacji w skutek utlenienia. 

Kosmetyki z niacynamidem - co warto o nich wiedzieć?

Od blisko 50. lat niacynamid jest badany przez naukowców z całego świata pod kątem dermatologicznym i kosmetologicznym. Przez lata udowodniono jego wszechstronne działanie:

  • substancja ta jest zdolna penetrować nawet głęboko położone warstwy naskórka, przez co jest bardzo skuteczna,
  • redukuje przebarwienia, także potrądzikowe, gdyż hamuje transport melaniny do komórek naskórka, a tym samym zapobiega jej gromadzeniu się w skórze,
  • działa terapeutycznie na trądzik, ze względu na ograniczanie namnażania się bakterii, które stoją u podstawy powstawania wyprysków; dodatkowo reguluje gospodarkę łojotokową i łagodzi stany zapalne,
  • działa przeciwutleniająco - zwalcza aktywność wolnych rodników oraz chroni skórę przed tzw. stresem oksydacyjnym,
  • odmładza skórę - dzięki wzmacnianiu zarówno bariery hydrolipidowej, jak i pobudzaniu syntezy kolagenu, niacynamid ma silne działanie przeciwstarzeniowe.

Jak stosować produkty z niacynamidem w składzie?

Jeśli chcesz rozpocząć stosowanie niacynamidu w codziennej rutynie pielęgnacyjnej, musisz dobrać produkt do potrzeb Twojej skóry. Składnik ten może bowiem w zbyt wysokich stężeniach zadziałać zbyt agresywnie, przynosząc efekt odwrotny od zamierzonego. Zacznij więc od kosmetyków z niższym stężeniem niacynamidu, na poziomie np. 2%. Aplikuj produkt początkowo co 2-3 dni. Jeśli skóra będzie dobrze tolerować zabieg, możesz stopniowo zwiększać zarówno częstotliwość, jak i stężenie substancji aktywnej. (np. do 5 czy 10%).

Komentarze

Dodaj komentarz