W poniedziałek, 18 listopada 2024 roku, Raciborskie Centrum Kultury "Strzecha" wypełniło się mieszkańcami miasta i okolic, którzy przybyli, by oddać hołd Arcybiskupowi Józefowi Gawlinie w 60. rocznicę jego śmierci. Wydarzenie stanowiło kulminację obchodów Roku Gawliny, ustanowionego dla upamiętnienia zasług tego niezwykłego kapłana.
Centralnym punktem wieczoru była premiera filmu dokumentalnego "Gawlina" w reżyserii Adriana Szczypińskiego. Produkcja, będąca wspólnym dziełem Powiatu Raciborskiego, Gminy Rudnik i Miasta Racibórz, przybliża widzom sylwetkę duchownego, który swoją posługą niósł nadzieję Polakom w trudnych czasach II wojny światowej.
Uroczystość uświetniło wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego i fotograficznego "Ze Strzybnika na Monte Cassino", zorganizowanego przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudniku. Konkurs, objęty patronatem Starosty Powiatowego, Prezydenta Miasta Racibórz i Wójta Gminy Rudnik, skierowany był do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Młodzi artyści, inspirując się postacią Arcybiskupa, zaprezentowali swoje prace, oddając w nich hołd wyjątkowemu kapelanowi.
Podczas gali wręczono również pamiątkowe medale przedstawicielom władz samorządowych, duchowieństwa, służb mundurowych oraz raciborskich jednostek miejskich. W imieniu prezydenta Raciborza Jacka Wojciechowicza, medal odebrał wiceprezydent Michał Kuliga.
Arcybiskup Józef Gawlina, urodzony w 1892 roku w Strzybniku, był nie tylko duchownym, ale i patriotą. Edukację rozpoczął w Rudniku, a następnie kontynuował w raciborskim gimnazjum, dzisiejszym I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza. Związany ze Zgromadzeniem Sióstr Maryi Niepokalanej z Raciborza-Brzezia, odegrał ważną rolę w tworzeniu polskiej prowincji zgromadzenia w Katowicach.
Pamięć o Arcybiskupie Gawlinie jest żywa w Raciborzu. Inicjatywa dr. Zbigniewa Ciszka, prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej, zaowocowała powstaniem pomnika duchownego na terenie miasta.
Komentarze