Archiwum
Archiwum

Od momentu, gdy Polska odzyskała pełną suwerenność w 1989 roku, nasza demokracja przeszła przez liczne etapy rozwoju. Każda kolejna dekada przynosiła nowe wyzwania – od transformacji gospodarczej, przez integrację z Unią Europejską, wejście do NATO, aż po ostatnie lata czyli rządów populistów, którzy próbowali podporządkować sobie cały kraj. Rządy PiS pozostawiły nas z państwem w stanie totalnego rozkładu. Instytucje, które powinny służyć obywatelom zostały upolitycznione, sprawne zarządzanie zamieniło się w układy, a demokracja w system nieustannych kryzysów konstytucyjnych. Teraz przywracamy to, co zostało zniszczone.

Jednym z największych osiągnięć naszego rządu jest odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). 27 miliardów złotych, które wpłynęły do Polski w kwietniu, to największy jednorazowy przelew z Unii Europejskiej w historii naszego członkostwa. Spodziewamy się, że do końca roku wpłynie do Polski kolejne 40 mld zł. Te środki pozwolą nam nie tylko na realizację ambitnych programów infrastrukturalnych jak remonty linii kolejowych i zakup nowoczesnych pociągów i autobusów, ale również na wdrożenie nowych inicjatyw społecznych, które pomogą Polakom w codziennym życiu (walka ze smogiem, dofinansowanie szpitali onkologicznych, opieka nad osobami starszymi). Po przeglądzie KPO składa się obecnie z 57 inwestycji i 54 reform. Polska ma otrzymać w sumie 59,8 miliarda euro z KPO, w tym 25,27 miliarda euro jako dotacje oraz 34,54 miliarda euro w formie preferencyjnych pożyczek.

W tym roku wprowadziliśmy finansowanie in vitro. Wreszcie pary, które borykają się z problemem niepłodności, dobrowolnie będą mogły skorzystać z procedur medycznych, które dają im szansę na rodzicielstwo. Stawiamy na wsparcie rodzin, co widoczne jest w programie „Aktywny Rodzic”, czyli tzw. „babciowym” – 1500 zł miesięcznie dla rodziców dzieci do 3. roku życia, którzy chcą wrócić do pracy. Nie zapominamy również o tych, którzy już od wielu lat są fundamentem naszego społeczeństwa – emerytach i wdowcach. Renta wdowia, czyli możliwość pobierania własnej emerytury oraz powiększenia jej o świadczenie po zmarłym małżonku, jest ukłonem w stronę starszych pokoleń. To samo dotyczy największej od 15 lat waloryzacji emerytur oraz kontynuacji wypłat 13. i 14. emerytury, co realnie podnosi standard życia naszych seniorów.

Gospodarka również przechodzi przez istotne zmiany. Najwyższy realny wzrost wynagrodzeń w XXI wieku oraz rekordowe wydatki na armię (aż 4,7 proc. PKB) świadczą o tym, że Polska nie tylko modernizuje się wewnętrznie, ale też staje się bardziej odporna na zewnętrzne zagrożenia. Nasze działania na rzecz umacniania złotego i wzrostu gospodarczego pozwalają nam patrzeć w przyszłość z optymizmem. Polska nie jest już krajem izolowanym na arenie międzynarodowej, a nasza polityka zagraniczna wraca na dyplomatyczne salony Europy i świata. Warszawa staje się jednym z najważniejszych punktów w europejskich negocjacjach, a Polska aktywnie współtworzy politykę unijną.

Podsumowując, podejmujemy dziś działania, które przywracają Polsce jej należne miejsce w Europie. Odbudowujemy państwo po PiS i dbamy o bezpieczeństwo Polaków. Wszystkie działania mają na celu stworzenie silniejszej, bardziej sprawiedliwej i nowoczesnej Polski – dla nas, naszych dzieci i przyszłych pokoleń.

1

Komentarze

  • Kuba 28 listopada 2024 01:20Zadna partia obecnie w Polsce nie wie co należy uczynić aby uzdrowić system spoleczno gospodarczy. Już to raz uczyniono ale ....wojny .To iest dowód, że mamy za kierujacych panstwem głównie kolesiów ktorzy dla wygrania sa w stanie sprzedać gospodarkę lub oszukac społeczeństwo a nie Mężów Stanu ktorzy wyciagli wnioseki z powszechnie znanej przedwojennej historii .

Dodaj komentarz