WFOŚiGW
WFOŚiGW

Głównymi bohaterami są jednak zwykli mieszkańcy regionu, którzy ponoszą olbrzymi wysiłek, by wymienić stare kopciuchy na nowe źródło ciepła, które będzie bardziej ekologiczne. Elementem, który łączy sektor publiczny i obywatela, jest program "czyste powietrze", dzięki któremu dziesiątki tysięcy osób w śląskim mogło sobie pozwolić na to, by z kominów przestał wreszcie lecieć śmierdzący dym. To właśnie ten projekt stał się olbrzymim krokiem o znaczeniu wręcz cywilizacyjnym dla wielu miejscowości, w których jeszcze kilka lat temu przez dużą część roku nie dało się oddychać przez smog. Wiele z tych miejscowości niestety leżało w naszym subregionie. 

14 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Czystego Powietrza. Właśnie w nawiązaniu do tego święta Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wyróżnił 74 samorządy, które w ostatnim czasie zasłużyły się na polu walki o atmosferę, w której stężenie pyłu zawieszonego PM -10 i PM 2,5 nie przekracza dopuszczalnego poziomu. W najlepszej dziesiątce nagrodzonych samorządów znalazły się dwie miejscowości z Subregionu Zachodniego. Były To Radlin oraz Kornowac.

Wyróżnienia za determinację i skuteczność w realizacji proekologicznych inicjatyw wręczyli: Mateusz Pindel, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Iwona Gejdel-Targosz, Zastępca Prezesa WFOŚiGW w Katowicach Grzegorz Boski, Wicemarszałek Województwa Śląskiego Marek Bieniek, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego.

Oprócz wyróżnień gminy otrzymały także nagrody w wysokości 30 tysięcy zł. 


Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

Komentarze

Dodaj komentarz