SP 2 im Julina Tuwima w Wodzisławiu
SP 2 im Julina Tuwima w Wodzisławiu

Szkoła Podstawowa nr 2 w Wodzisławiu Śląskim ma zacnego patrona - jednego z najwybitniejszych polskich poetów Juliana Tuwima. To on jest autorem wiersza "Zieleń" i właśnie na zielono urządzono pracownię, dzięki której uczniowie będą mogli zdobyć wiedzę z zakresu przedmiotów ścisłych, najbardziej zaś biologii, ekologii i ochrony środowiska. Pracownia zyskała także nazwę określoną czterema czasownikami "Pomyśl - poczuj - działaj - sprawdź”. Wyposażenie sali w nowoczesny sprzęt multimedialny, estetyczne i ergonomiczne ławki, a także w stół laboratoryjny przybliży teraz dzieciom i młodzieży z klas IV-VIII fascynującą przygodę, jaką jest nauka o otaczającym nas świecie. Oprócz nowoczesnego sprzętu (takiego jak mikroskopy) i mebli oraz literatury i pomocy dydaktycznych w rodzaju modelu organizmu człowieka klasa została odnowiona i przemalowana, dzięki czemu teraz aż miło się w niej uczy. W sali zieleń bije nie tylko ze ściany, ale także z dziesiątek roślin, które zdecydowanie poprawiają estetykę przestrzeni. Całość inwestycji pochłonęła 60 tysięcy złotych, ale pieniądze te trafiły do szkolnej kasy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. wsparcie dzieło się na 48 tysięcy złotych na realizację samego działania oraz na 12 tysięcy zł przeznaczonych na projekt. Nie jest to bynajmniej pierwsza "zielona pracownia", która została otworzona w Wodzisławiu Śląskim. Dzięki dobrej współpracy magistratu, placówek oświatowych i najważniejszej instytucji w województwie zajmującej się finansowaniem problematyki ochrony przyrody także Szkoły Podstawowe nr 9 i nr 10 uzyskały tak ważne wsparcie w procesie dydaktycznym.

To wojewódzki Fundusz ochrony Środowiska jest instytucją, dzięki której powstała już trzecia eko-pracownia w wodzisławskich podstawówkach
To wojewódzki Fundusz ochrony Środowiska jest instytucją, dzięki której powstała już trzecia eko-pracownia w wodzisławskich podstawówkach

Sala została uroczyście otwarta 28 listopada. W ceremonii wzięli udział m.in. zastępca prezydenta miasta Izabela Kalinowska, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego Grzegorz Hajduczek, przedstawicielka Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, dyrektor szkoły Weronika Stosór-Gunerka, była dyrektor szkoły Joanna Kulińska, radna Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego Lidia Ptak oraz przedstawiciele uczniów i rady rodziców.

Marta, uczennica klasy VI powiedziała nam - To zupełnie nowe miejsce. Kiedy weszłam tu pierwszy raz, prawie nie poznałam tej klasy. Teraz aż chce się uczyć, chociaż i wcześniej uwielbiałam przedmioty związane z przyrodą. Reprezentuję nawet szkołę w konkursie z biologii i w nowej pracowni czuję się naprawdę świetnie.   

W nowej sali dzieci i młodzież uczący się biologii mogą skorzystać z modelu organizmu ludzkiego
W nowej sali dzieci i młodzież uczący się biologii mogą skorzystać z modelu organizmu ludzkiego

W województwie śląskim dzięki środkom z WFOŚiGW tysiące uczniów takich jak 12-letnia Marta będzie mogło rozwijać swoje zainteresowania związane z nauką przedmiotów ścisłych. Pieniądze z tej instytucji pozwoliły w 2024 roku zrealizować aż 70 takich inwestycji.  Łączna suma dofinansowania wszystkich pracowni wyniosła prawie 3,5 mln zł.


Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

Komentarze

Dodaj komentarz