Krzysztof Jaroch: Coraz bliżej Święta

Kiedy Święty Mikołaj rozdaje prezenty, a na miejskich lodowiskach rozbrzmiewają świąteczne hity, to znak, że Boże Narodzenie za pasem. Co roku przygotowania do tych kilku dni, pełnych ciepła i rodzinnej atmosfery, stają się przedmiotem naszych szczególnych starań oraz sondażowych badań.

Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich, obchodzone na całym świecie przez miliony ludzi. Jednak wraz z upływem czasu i zmianami społecznymi, coraz częściej spotykamy się z zjawiskiem jego zeświecczenia. Stopniowo odchodzi się od religijnej symboliki i obrzędów na rzecz bardziej świeckich, uniwersalnych sposobów spędzania dni wolnych od pracy. Niezmiennie jednak to czas spędzany zazwyczaj z bliskimi, być może pełen radości, refleksji oraz... wydatków.

Ze świątecznego raportu Związku Banków Polskich wynika, że na tegoroczne święta chcemy wydać prawie o 6 proc. więcej niż w zeszłym roku, bo niecałe 1600 zł na osobę. Mimo to ponad połowa Polaków nadal zamierza wprowadzać świąteczne oszczędności, jednak o 13 proc. mniej niż w 2023 roku. Najwięcej planujemy przeznaczyć na prezenty dla najbliższych, choć jeśli zamierzamy oszczędzać, to właśnie w tej materii. Nieco mniej wydamy na samą organizację świąt i zakupy żywności, przede wszystkim na wieczerzę wigilijną. Wydatki spożywcze zamierza ograniczyć co trzeci z nas, a co szósty planuje zaoszczędzić na przejazdach i podróżach. Realizację świątecznych planów 19 proc. z nas deklaruje wesprzeć kredytem, kiedy rok temu decydowało się na to tylko 6 proc. ankietowanych.

Nie mniej ważnym aspektem jest rosnące zainteresowanie ekologicznymi praktykami świątecznymi. Coraz więcej osób stawia na naturalne dekoracje i prezenty wykonane własnoręcznie lub zakupione od lokalnych rzemieślników oraz ogranicza marnowanie żywności. To pozytywny trend, który pokazuje, że troska o środowisko staje się coraz bardziej istotnym elementem świątecznych zwyczajów.

Boże Narodzenie to święta pełne tradycji, jeszcze przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Wspólne obchodzenie świąt, modlitwa przed wigilijną wieczerzą, dzielenie się opłatkiem, świąteczny jadłospis i rodzinne śpiewanie kolęd pomagają je pielęgnować. Tworzą też piękne wspomnienia, które towarzyszą nam niejednokrotnie przez całe życie. Poprzez tradycję budujemy też silniejsze więzi społeczne i kulturowe oraz wzajemne wsparcie.

Bez względu na to, jakie będą ostateczne wydatki, w Boże Narodzenie warto przede wszystkim „zainwestować" nie tylko w materialne dobra, lecz we wspólne spędzanie czasu. W końcu nie ma większej wartości niż chwile pełne miłości i bliskości, które możemy dzielić tylko z najbliższymi. Oby nadchodzące święta były dla nas nie tylko czasem wyzwań finansowych, ale również refleksji nad tym, co w życiu naprawdę jest ważne. Dobrego Bożego Narodzenia!

Komentarze

Dodaj komentarz