Marek Dzierżęga prezentuje maski, które podarował muzealnikom
Marek Dzierżęga prezentuje maski, które podarował muzealnikom

– Można więc powiedzieć, że dostaliśmy piękny prezent pod choinkę – stwierdza dyrektor Lucjan Buchalik. Jak dodaje, eksponaty są o tyle cenne, że choć muzeum szczyci się jedną z najpiękniejszych kolekcji afrykanistycznych w Polsce, to dotąd nie było w niej żadnej maski z Liberii. Pamiątki z tego kraju można zresztą u nas policzyć na palcach, choć kiedyś było zupełnie inaczej. Kontakty między obu państwami rozkwitły w okresie międzywojennym, kiedy na tym skrawku Czarnego Lądu żyło wielu naszych rodaków, którzy prowadzili farmy i faktorie. Potem sytuacja uległa zmianie, w dodatku eksponaty, które trafiły do Polski, zostały zniszczone podczas drugiej wojny światowej. Teraz są natomiast małe szanse na pozyskanie kolejnych, ponieważ nie mamy tam nawet jednego swojego dyplomaty. Jest tylko 12 Polaków, którzy służą w misji ONZ. Jednym z nich jest właśnie Marek Dzierżęga, który, jak się okazało, już bywał w żorskim muzeum i bardzo ceni sobie jego działalność. Podobnie bowiem jak dyrektor Buchalik, który od ponad 20 lat jeździ po świecie i prowadzi badania etnologiczne w Afryce, ma żyłkę podróżnika i wręcz fascynuje się obyczajami ludzi innych kultur. Z tego też właśnie powodu zainteresował się pracą żorskiego muzeum, które chce przybliżać mieszkańcom zwyczaje różnych narodów. Jesienią wysłał do placówki e-maila z propozycją dostarczenia masek z Liberii.
– Podeszliśmy do tego bardzo sceptycznie, sądząc, że zażąda bajońskich pieniędzy, jakich nie bylibyśmy w stanie wyłożyć. Wysłaliśmy odpowiedź z pytaniem, ile będziemy musieli zapłacić. Okazało się, że ten pan nie chce z nami handlować, ale nas obdarować. Powiem wprost, że w dzisiejszych czasach jest to coś niebywałego – dodaje pan Lucjan. Nic dziwnego, że strony zaprzyjaźniły się już podczas tego czwartkowego spotkania, które było pierwsze, ale na pewno nie ostatnie.
– Teraz będziemy utrzymywali już stałe kontakty – zapewnia dyrektor. Jak dodaje, Marek Dzierżęga przywiózł maski z okolic Monrovii, gdzie pełni służbę. Wkrótce jednak na własną prośbę (powodem jest oczywiście ciekawość świata) przeniesie się do misji na terenie prowincji Nimba na północy kraju i już zapowiedział, że postara się zdobyć dla muzeum jakieś pamiątki także z tych okolic Liberii. Na razie nie wiadomo, czy będą to maski, tkaniny, czy też dzieła sztuki.
16
Baner reklamowy

Komentarze

 • Ibila Do Adrian 17 sierpnia 2010 12:30Poza tym dużo pracy w domu jest z nagraniem pyty nie ma czasu na "wakacje"
 • Ibila Do Adrian 17 sierpnia 2010 12:28nie każdego stać na drogie i luksusowe wyjazdy ;)
 • Adrian Wakacje 13 sierpnia 2010 11:31Spedzanie wakacji w domku :]:(
 • Ibila ;)x 30 lipca 2010 17:57No i klasa :) Dziekuje za komenty wszytskim ;* I Briger konczmy to, bo co ma byc to bedzie ;) z szacunem probsy dla ciebie :)
 • szymon ale Ślicznie :P pozdro 30 lipca 2010 16:13ale Ślicznie :P pozdro
 • Reniaa Naturalnie.. 30 lipca 2010 15:55Naturalnie.. mi się podoba :)
 • BRIGER BRIGER DO IBILII 30 lipca 2010 08:33DLA M,NIE ŻENADĄ JEST ROBIENIE SOBIE SAMEMU ZDJĘĆ, NIE WAŻNE CZY APARATEM CZY TELEFONEM.. MOGĘ SIĘ ZGODZIĆ ŻE TO KONKURS DLA AMATOREK A NIE TYPOWYCH MODELE.. ALE POMYŚL JAK TE ZDJĘCIA JAK SIĘ PREZENTUJĄ JAK WIDAĆ ŻE SAMA SOBIE TE ZDJĘCIA ROBI.. W ODDALI WIDAĆ DŁOŃ..:-(
 • Ibila Do Brigera 29 lipca 2010 18:37PS: Piszesz iż żenadą jest to że laska se robi zdjęcia z telefonu... a w następnym komencie piszesz ze to jest obojetne... zdecyduj sie ;) bo wykluczasz sam siebie ;)
 • Ibila Do Brigera 29 lipca 2010 18:36Tak ogólnie... to jest konkurs amatorski, a nie dla fotomodelek i calych tych profesjonalek... To jest po to aby dac dziewczyna szanse... niech bedzie jak jest, nie masz sie czym przejmowac czy wygra czy nie... Zamknij juz ten temat, krytykowania...
 • BRIGER Di Ibili 29 lipca 2010 17:01Mało ważne czy telefon czy aparat.. Na oko widać że sama sobie robi zdjęcie.. i to tu jest normalne? Poproś rodzinę o zrobienie fotki, lepiej to wyglada..
 • Sobuś :D :)x 28 lipca 2010 21:09No ładnie Nika xD Tak trzymaj :** pozdro z Grecji :*
 • Ibila Do Brigera 28 lipca 2010 13:31Briger tak dla twojej dennej swiadomosci, to nie sa zdjecia z telefonu ;) Wiec prosze cie jak nie wiesz, nie komentuj sytuacji ;)
 • Sylwia :) ;** 28 lipca 2010 12:57mmmm ;* Piękna ;p
 • BRIGER :-( ` 28 lipca 2010 12:46TO ŻE CHUDA TO NIE OZNACZA ŻE MA WYGRAĆ MISS.. PS. ZDJĘCIA Z KOMÓRKI TO NORMALNIE ŻENADA...
 • Dżulka xD Ślicznie ;) 27 lipca 2010 17:35Moim zdaniem Nikola powinna zostać miss nowin. Ładna twarz ,chuda. Liczę żeby ci się poszczęściło. Trzymam kciuki...
 • arbiter zdjęcie 20 listopada 2008 22:56To zdjecie sędziego wyrzucającego zawodnika z Żor z boiska bardzo mi się podoba. Uchwyciliściem mnie w naprawdę niezłym momencie. Chciałbym taką fotkę w albumie rodzinnym. Fajna pamiątka.

Dodaj komentarz