– W Rybniku i okolicy nie było takiego klubu, więc osoby, które chciały uprawiać kolarstwo górskie, szukały dla siebie miejsca po całej Polsce. Na zawodach spotykaliśmy się nierzadko w gronie rodziców zawodników z Rybnika i stwierdziliśmy, że wygodniej dla wszystkich byłoby, gdybyśmy razem trenowali i wyjeżdżali na zawody. Postanowiliśmy stworzyć klub. Tak powstał MTB Silesia – opowiada prezes rybnickiego klubu kolarskiego Mirosław Kostro.
Już w pierwszym roku działalności do MTB Silesia zaczęli się garnąć nie tylko zawodnicy z Rybnika i okolic, ale także reprezentujący wysoki poziom sportowy kolarze z innych klubów.
– Tak było w przypadku pochodzących z Żywca Bogdana Czarnoty i Damiana Mroncza. Już w poprzednim sezonie chciał też z nami trenować Kryspin Pyrgies, mistrz Polski w kategorii Orlik, wicemistrz Polski w kategorii Elite i brązowy medalista mistrzostw Polski w maratonie MTB. Nie przyjęliśmy go, ale w tym roku, kiedy okazało się, że z klubem rozstają się nasi czołowi zawodnicy Piotr Brzózka i Adrian Brzózka – którzy postawili nam wymagania, jakich jako klub nie byliśmy w stanie spełnić – zgodziliśmy się na to, żeby Kryspin nas zasilił. Jest bardzo ważne, aby mieć w zespole najlepszych zawodników. Dzięki nim podnosi się poziom całej grupy – mówi prezes Kostro.
Poza Kryspinem Pyrgiesem do MTB Silesia dołączy w sezonie 2007 jeszcze piątka innych kolarzy: Joanna Czerwińska (elite kobiet), Michał Kucewicz (orlik), Tomasz Dygacz i Radosław Waszczuk (juniorzy) oraz Łukasz Sojka (junior młodszy).
W pierwszym sezonie rybnicki klub spisał się rewelacyjnie. Po jego zakończeniu wielu zawodników wyraziło chęć dalszego rozwijania kariery właśnie w MTB Silesia. Prezes Kostro żałuje, że z klubem rozstali się jego współtwórcy, mieszkający w Rydułtowach, bracia Brzózkowie. Jest jednak przekonany, że nawet bez ich udziału pozycja klubu w nadchodzącym sezonie będzie jeszcze lepsza niż w poprzednim.
Obecnie kolarze przeprowadzili badania w Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach i rozpoczęli przygotowania. Na razie bez rowerów pojawiają się w siłowni, pływalni, w saunie i sali gimnastycznej, ale na przełomie stycznia i lutego i w marcu planują dwa obozy przygotowawcze. Pierwszy odbędzie się – tak jak przed rokiem – w chorwackich górach, drugi na Lazurowym Wybrzeżu.
– Byliśmy zadowoleni w ubiegłym roku z obozu w Chorwacji, gdzie na przełomie stycznia i lutego temperatura wahała się koło 20 stopni C. Są to typowe obozy siłowo-wytrzymałościowe. Skupiamy się tam głównie na podjazdach. Zawodnicy jeżdżą po szosach, o technice jazdy właściwej kolarstwu górskiemu myślimy przy innej okazji – tłumaczy Mirosław Kostro. Prezes klubu sam kolarstwa nie uprawia. Zaangażował się w nie za sprawą syna. Podkreśla jednak, że lubi sport i trenował kiedyś dżudo i piłkę ręczną. Działając w Grupie Kolarskiej Rybnik stworzył wraz z innymi tor rowerowy na Wiśniowcu, uchodzący obecnie za jeden z najtrudniejszych technicznie torów w Polsce. Dlatego do Rybnika zjeżdżają najlepsi zawodnicy.
– Dzięki takim obiektom czy wynikom, jakie osiągnęliśmy w minionym sezonie, promujemy miasto. Liczymy też na wsparcie z jego strony. Tor na Wiśniowcu udało się wybudować właśnie dzięki miejskim funduszom i zaangażowaniu pana Skrzypca z Rady Dzielnicy Północ. Uprawiamy stosunkowo kosztowną dyscyplinę. Detaliczna cena roweru do kolarstwa górskiego to 15 do 20 tys. zł. Na szczęście mamy kilku sponsorów zajmujących się produkcją rowerów i ich akcesoriów, dzięki temu otrzymujemy zniżki na ich wyroby – tłumaczy Kostro.
Kadra zespołu w poprzednim sezonie: Piotr Brzózka – junior, Adrian Brzózka – orlik, Damian Mroncz – elite , Bogdan Czarnota – elite, Szymon Cebula – elite, Sławomir Kostro – orlik, Paweł Bartkowiak – junior, Józef Pocztowski – orlik, Łukasz Bugla – elite, Jacek Brzózka – masters, Marcin Dziarski – elite, Adam Cebula junior młodszy.
Najważniejsze sukcesy klubu i jego zawodników w sezonie 2006: 10. miejsce Piotra Brzózki w mistrzostwach świata MTB oraz 14. miejsce w mistrzostwach Europy w kategorii juniorów, mistrzostwo Polski Adriana Brzózki w szosowych górskich mistrzostwach Polski w kategorii orlik, 3. miejsce w mistrzostwach Polski w sztafetach drużynowych, 3. miejsce w mistrzostwach Polski Piotra Brzózki w kategorii juniorów, mistrzostwo Polski Jacka Brzózki w kategorii masters II, 4. miejsce w mistrzostwach Polski Adriana Brzózki w kategorii orlik; 2. miejsce Piotra Brzózki w klasyfikacji generalnej Skoda Grand Prix MTB w kategorii juniorów; 3. miejsce Adriana Brzózki w klasyfikacji generalnej Skoda Grand Prix MTB w kategorii orlik; 8. miejsce Damiana Mroncza w klasyfikacji generalnej Skoda Grand Prix MTB w kategorii elite; 10. miejsce Bogdana Czarnoty w klasyfikacji generalnej Skoda Grand Prix MTB w kategorii elite; 4. miejsce Damiana Mroncza w mistrzostwach Polski w maratonach MTB.
Plany startowe grupy w sezonie 2007: Puchar Świata – edycje europejskie, Skoda Auto Grand Prix MTB; wyścigi najwyższych kategorii w Europie: Puchar Czech, Austrii, Niemiec; wyścigi mistrzostw Polski.
Kadra MTB-Silesia Rybnik na sezon 2007: Bogdan Czarnota – elite, Damian Mroncz – elite, Szymon Cebula – elite, Sławomir Kostro – orlik, Paweł Bartkowiak – orlik, Łukasz Bugla – elite, Józef Pocztowski – elite, Adam Cebula – junior młodszy, Kryspin Pyrgies – orlik, Michał Kucewicz – orlik, Radosław Waszczuk – junior, Tomasz Dygacz – junior, Łukasz Sojka – junior młodszy, Joanna Czerwińska – elite kobiet.
(g)
Zdjęcie: Wacław Troszka
Komentarze