Facebook / WFOŚiGW w Katowicach
Facebook / WFOŚiGW w Katowicach

Zespół rockowy Kobranocka śpiewał kiedyś o "wieży radości". Taka wieża znajduje się w miejscowości Pogrzebień, urokliwym sołectwie położnym w gminie Kornowac. Została wzniesiona na wysokości prawie 300 metrów i można z niej obserwować w słoneczny dzień panoramę doliny Odry, Beskidy, Jeseniki. Wieża zlokalizowana na punkcie widokowym ma kształt ostrosłupa z trzema podestami widokowymi znajdującymi się na wysokości 3,21 m, 6,42 m i 9,21 m. Całkowita wysokość wieży wynosi 19,72 m. Miejsce to jest uwielbiane przez turystów z regionu, chociaż pojawiają się tu także wędrowcy z niedalekich Czech.

Punkt widokowy zyskał sobie uznanie szczególnie u rowerzystów, którzy chcą depnąć na pedały w trochę trudniejszym terenie. Dzisiaj dzięki środkom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przestrzeń wokół wieży się zazieleniła. Obok nowych roślin pojawiła się także nowa infrastruktura w postaci małej platformy widokowej.

Przy pięknej aurze spotkali się wójt gminy Grzegorz Niestrój, prezes WFOŚiGW w Katowicach Mateusz Pindel oraz członek zarządu Funduszu Bronisław Karasek i otworzyli to miejsce pełne nasadzeń, które będzie jeszcze długo wykorzystywane przez społeczność lokalną. Całość inwestycji kosztowała prawie 300 tysięcy zł.

Władze Funduszu podejmując decyzję o przyznaniu prawie 230 tysięcy zł na realizację tego innowacyjnego z punktu widzenia zarządzania środowiskiem naturalnym przedsięwzięcia, brały pod uwagę szereg czynników. Jednym z nich było zaangażowanie miejscowej ludności w zaprojektowanie i wykonanie terenu zielonego. Ważne jest także, w jaki sposób społeczność lokalna będzie wykorzystywać tę przestrzeń.

Projektodawcy w sposób klarowny zaznaczyli, że mieszkańcy gminy Kornowac będą się w tym miejscu edukować i integrować, tak by doceniać wartości związane z ochroną środowiska naturalnego. Co jeszcze brano pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku? Między innymi kwestie związane z estetyką terenów, które okalają pogrzebieńską wieżę. Bez wątpienia miejsce to idealnie wpasowuje się w zaproponowaną koncepcję. Oprócz tego wzięto pod uwagę również to, w jaki sposób pracownicy miejscowego urzędu zaplanowali wykorzystanie naturalnych walorów terenu oraz spójność projektu.


Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

Komentarze

Dodaj komentarz