Aktywność przedłuża życie
Aktywność przedłuża życie

– Czy dziadkowie powinni współuczestniczyć w wychowywaniu dzieci?
– Powinni. Motto geriatrii brzmi: „Dodać więcej lat do życia i więcej życia do lat”. Wedle tej maksymy, starość nie może polegać jedynie na wspominaniu przeszłości. Powinna być czynna. Najlepiej gdy starsza osoba aktywnie uczestniczy w decydowaniu o własnym życiu i sprawach rodziny. Dzięki temu czerpie przyjemność w najszerszym tego słowa znaczeniu. Doskonale rozumieją to społeczeństwa zachodniej Europy. Nie bywa tam rzadkością widok 80-latka, który skacze do basenu z trampoliny. Tak powinno wyglądać czynne przeżywanie starości. W naszym kraju, niestety, jeszcze nie dojrzeliśmy do tej prawdy.
– Jakie wynikają z tego korzyści?
– Są to korzyści obustronne. Po pierwsze, dziadkowie przekazują wnukom bezcenną wiedzę, dotyczącą kultury, zwyczajów i tradycji kraju oraz regionu. Z drugiej strony, uczą się od młodych różnych nowych umiejętności, np. obsługi komputera.
– W starszym wieku umysł pracuje wolniej, więc uwagi wnuków bywają bezcenne...
– To prawda. Z każdym dziesięcioleciem ubywa nam zdrowia. To widać, chociażby porównując, jak szybko pokonują schody 40- i 70-latek. Starsze osoby chodzą wolniej m.in. dlatego, że tracą tkankę mięśniową, a przybywa im tłuszczu. Ponadto starzeje się ośrodkowy układ nerwowy, co wywołuje otępienie. Skutki tego procesu można zmniejszyć poprzez ćwiczenie umysłu. Starsze osoby powinny więc dużo czytać czy też rozwiązywać krzyżówki. Od medycyny zależy tylko 15-20 proc. naszego zdrowia. Resztę musimy wypracować sami. Dlatego osoby, które do późnej starości pracują swymi szarymi komórkami, znacznie dłużej zachowają sprawność umysłową.
– A czy poleciłby pan dziadkom czytanie bajek wnukom przed zaśnięciem?
– Jak najbardziej. Równie pożyteczne może być uczestniczenie w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Roku. Taka instytucja bardzo prężnie działa w Rybniku. Starsze osoby zdobywają tam wiedzę, ale i spotykają się w swoim gronie np. na zabawach karnawałowych. Na emeryturze wreszcie mają czas. W jesieni życia mogą realizować swoje zainteresowania. Są to bardzo korzystne dla zdrowia starszych osób zachowania.

Komentarze

Dodaj komentarz