Laboratoria w raciborskim szpitalu wyposażone są w nowoczesny sprzęt
Laboratoria w raciborskim szpitalu wyposażone są w nowoczesny sprzęt


Raciborski szpital, jak większość lecznic w kraju, ma kłopoty finansowe. Obecne zobowiązania placówki wynoszą około 2 mln zł. – Realizujemy program restrukturyzacji i powoli nasza działalność zaczyna się bilansować. Jak każda firma musimy szukać oszczędności, by obniżać koszty funkcjonowania. I stąd wziął się pomysł, by usługi laboratoryjne powierzyć firmie zewnętrznej – tłumaczy Ryszard Rudnik, dyrektor raciborskiego szpitala.
Lecznica już korzysta z tzw. outsourcingu, ale dotyczy to usług niezwiązanych z działalnością medyczną. Firmy zewnętrzne zajmują się sprzątaniem i dostarczają posiłki dla pacjentów. Takie rozwiązanie przynosi oszczędności i dlatego dyrekcja poszła o krok dalej. – Usługi medyczne w polskich szpitalach również są prywatyzowane. W tej chwili około 25 proc. placówek korzysta już z badań laboratoryjnych wykonywanych przez podmioty zewnętrzne – zauważa dyrektor Rudnik.
Z wyliczeń dyrektora wynika, że zlecając usługi laboratoryjne, szpital zaoszczędziłby rocznie ponad 1 mln zł. – To duża kwota – uważa Ryszard Rudnik. Jakie są obecne koszty funkcjonowania laboratoriów analitycznego i mikrobiologicznego, tego Rudnik nie chce ujawnić, powołując się na tajemnicę handlową.
Zgodnie z przepisami, dyrektor zwrócił się do specjalisty krajowego i konsultanta wojewódzkiego ds. mikrobiologii o opinię pomysłu. Są one jednak negatywne. Wskazano w nich, że zmiany byłyby bardzo niekorzystne dla pacjentów, którzy powinni być objęci stałym nadzorem mikrobiologicznym. Specjaliści zwrócili też uwagę na wysoką jakość badań obecnych laboratoriów, dobrą, wykwalifikowaną kadrę i nowoczesne wyposażenie.
Prywatyzacji laboratoriów nie popiera też Rada Społeczna Szpitala Rejonowego w Raciborzu. – Podmioty zewnętrzne działają w nastawieniu na zyski, co może znacznie osłabić jakość świadczonych przez nie usług – uważa Krzysztof Ciszek, członek tego gremium.
Jak podkreśla dyrektor szpitala, te opinie nie są jednak wiążące. Ostateczna decyzja należy do organu założycielskiego, jakim jest powiat raciborski. – Nie podjąłem jeszcze decyzji, czy zmiany w funkcjonowaniu laboratoriów zaproponuję powiatowi. Sprawa jest jeszcze otwarta – zastrzega Rudnik.
Laboratoria analityczne i mikrobiologiczne w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu są wyposażone w nowoczesny sprzęt. Z ich usług korzystają przede wszystkim oddziały szpitalne, ale również przychodnie z terenu całego powiatu raciborskiego. Badania wykonywane są przez 24 godziny na dobę.

Komentarze

Dodaj komentarz