Krwiodawcy uważają, że należy się im prawo do bezpłatnych przejazdów
Krwiodawcy uważają, że należy się im prawo do bezpłatnych przejazdów

Honorowi dawcy krwi chcą przywrócenia im prawa do bezpłatnych przejazdów autobusami Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w Jastrzębiu. Ich dążenia wsparł zarząd rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża.
Przywilej 1 sierpnia zniosły władze związku wraz z wprowadzeniem nowej taryfy przewozu osób i bagażu, uzasadniając to brakiem zgody gmin na płacenie zwiększonej składki i dużą liczbę uprawnionych do darmowych przejazdów. Nie minęły dwa miesiące, a zarząd Miejskiego Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Jastrzębiu zwrócił się o wstawiennictwo do prezydenta Mariana Janeckiego. – Honorowi dawcy utracili wiele przywilejów na skutek zmian, jakie nastąpiły po 1989 roku, ale zapotrzebowanie na krew rośnie. Przypominają o tym apele szpitali, banków krwi i stacji krwiodawstwa, zwłaszcza latem – mówi Ryszard Górski, prezes klubu.

Warunek: odznaka
Przypomina, że kiedyś dawcy mieli przywileje. Obecnie mogą liczyć jedynie na kilka tabliczek czekolady i dzień wolny od pracy za pół litra krwi oddawanej co dwa lub trzy miesiące. Ryszard Górski proponuje, aby prawo do darmowego korzystania z komunikacji miejskiej mieli jedynie członkowie klubu wyróżnieni odznaką Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi I stopnia. Mężczyźni otrzymują ją dopiero po oddaniu 18 litrów, a kobiety 15 litrów bezcennego leku. – To ogromna ilość. Jej uzbieranie trwa latami – mówi prezes Górski.
Wedle tych kryteriów prawo do darmowych podróży przysługiwałoby zaledwie 20 dawcom. – I tak nie każdy by z tego korzystał, bo wielu ma własne samochody – mówi prezes. Podkreśla, że wprowadzenie ulg na takich zasadach będzie dowodem uznania dla długoletnich dawców i zachęci innych do dzielenia się z bliźnimi cząstką swojego życia. Prezydent Janecki póki co czeka na konsultacje z MZK. – Musimy określić koszty, jakie z tego tytułu musiałby ponieść budżet miasta – wyjaśnia. W związku podkreślają, że gdyby nie zniesiono przywilejów dla krwiodawców, trzeba by podnieść ceny biletów.

Zależy od składki
– Z roku na rok spada liczba osób korzystających z komunikacji miejskiej. Z naszych analiz wynika, że prawo do darmowych przejazdów ma zbyt dużo pasażerów. Ten ruch był koniecznością – wyjaśnia Benedykt Lanuszny, dyrektor biura MZK. Zaznacza jednak, że przywrócenie przywilejów dla krwiodawców z terenu Jastrzębia jest możliwe pod warunkiem podniesienia składki, jaką gmina płaci związkowi na utrzymanie komunikacji miejskiej.



W czasach PRL-u honorowi dawcy krwi mieli bezpłatne lekarstwa, nie musieli czekać w kolejkach w ośrodkach zdrowia i aptekach, dostawali odznaczenia państwowe i nagrody w postaci tygodniowych wczasów za granicą. (AK)

Komentarze

Dodaj komentarz