Dawid Murek przepraszał po ostatnim ligowym spotkaniu sympatyków Jastrzębskiego Węgla. Zdjęcie: Wacław Troszka

Przypomnijmy, że podopieczni Roberto Santilliego wygrali niedawno z mistrzem Włoch Sisley Treviso, dwukrotnie z mistrzem Holandii i z mistrzem Polski Skrą Bełchatów, dostawali zadyszki już w ligowym pojedynku z Płomieniem Sosnowiec i z mistrzem Belgii, z którym porażka przerwała serię dziewięciu zwycięskich pojedynków w Polskiej Lidze Siatkówki i w Lidze Mistrzów. W minioną sobotę Wkręt-Met Częstochowa przerwał serię siedmiu ligowych wygranych. Tak więc wicemistrzowie Polski przerwali już na dobre każdą z dobrych serii.
Drużyna z Częstochowy przyjechała do hali w Szerokiej po porażkach na własnym parkiecie ze Skrą Bełchatów i Mlekpolem AZS Olsztyn, zespołami, z którymi akurat na przestrzeni ostatniego miesiąca uporała się drużyna Roberta Santilliego.
Ale zajmujący drugą pozycję w tabeli częstochowianie już w pierwszym secie sobotniego pojedynku pokazali, że nie pozwolą się wyprzedzić gospodarzom. Wygrali tę odsłonę do 23, a na szczególną uwagę zasłużyły sobie poczynania Marcina Wiki, który jeszcze niedawno bronił barw górniczego zespołu, a do Jastrzębskiego Węgla trafił wraz z Pawłem Ruskiem i Arkadiuszem Terleckim z Górnika Radlin. Cała trójka młodych zawodników wywodzi się z RMKS-u Rybnik, skąd przeszli do występującego nie tak dawno w serii A i serii B pierwszej ligi Górnika Radlin.
Poza Wiką Krzysztof Gierczyński i Robert Szczerbaniuk nadawali ton temu, co działo się na boisku. Po stronie gospodarzy przeciwstawiali się bojowo nastawionemu zespołowi gości Dawid Murek i Robert Prygiel. Po kontuzji odniesionej przed dwoma tygodniami wrócił na parkiet Igor Yudin. Po przegranej w pierwszej odsłonie siatkarze Jastrzębskiego Węgla drugą partię oddali w zasadzie bez walki. W trzeciej z trudem przedłużyli walkę, wygrywając do 24.
W czwartym przy stanie 19:21 o czas poprosił trener Santilli. Po minutowej przerwie kontaktowy 20 punkt zdobył atakiem Yudin. Przy stanie 21:22 po długiej akcji – jak się miało okazać – przełomowej dla losów meczu, Wika spojrzał głęboko w oczy Evgena Ivanova, zdobywając kolejny punkt dla Wkręt-Metu. Chwilę potem było już 23:23, lecz Yudin zaserwował w siatkę. Wika popisał się mocną zagrywką, po której ataku nie skończył Dawid Murek, a mecz zakończyło zbicie Gierczyńskiego.
– Rozegraliśmy najsłabszy mecz w sezonie – mówił po sobotnim spotkaniu zmartwiony Dawid Murek.
Już w sobotę siatkarze wicemistrzów Polski będą podejmować we własnej hali sąsiadujący z nimi w tabeli ZAK Kędzierzyn. Ten pojedynek może decydować o ostatecznym układzie czołówki tabeli na koniec sezonu zasadniczego. Jest to więc równie ważny pojedynek jak ostatni z Częstochową. Natomiast w środę, 20 lutego w hali Jastor, odbędzie się rewanżowe spotkanie Ligi Mistrzów z Dynamem Kazań. Początek meczu o godz. 21.15. W zespole rosyjskim, który tak jak Sisley Treviso wygrał pięć z sześciu spotkań grupowych, występują między innymi Siergiej Tietiuchin i Aleksander Kosariew oraz Amerykanie Clayton Sanley i Lloy Ball.

Jastrzębski Węgiel – AZS Wkręt-Met Częstochowa 1:3 (23:25, 19:25, 26:24, 23:25)

Jastrzębie: N. Iwanow, Prygiel, Jurkiewicz, J. Iwanow, Murek, Yudin, Rusek (libero) oraz Lins, Łomacz, Gorzewski, Czarnowski.
Częstochowa: Stelmach, Billings, Szczerbaniuk, Nowakowski, Wika, Gierczyński, Gacek (libero) oraz Wierzbowski, Gradowski.

Wyniki pozostałych spotkań 14. kolejki: Skra Bełchatów – Asseco Resovia Rzeszów 3:0, Płomień Sosnowiec – Mlekpol AZS Olsztyn 0:3, AZS Politechnika Warszawska – Jadar Radom 3:2, Delecta Bydgoszcz – ZAK Kędzierzyn-Koźle 3:0.