Ireneusz Rogula jest zadowolony ze swojego nowego pieca
Ireneusz Rogula jest zadowolony ze swojego nowego pieca

Ireneusz Rogula, mieszkaniec Rydułtów, na ogrzewanie ekologiczne przeszedł w czerwcu 2007 roku. Wcześniej ogrzewał swój dom zwykłym węglowym piecem. Do zastosowania nowego typu kotła skłoniły go trzy zasadnicze powody: wygoda, ekologia i dofinansowanie ze strony miasta. – Wybrałem kocioł na ekogroszek, którego obsługa, w porównaniu z piecem starego typu, jest dużo wygodniejsza. W nowym kotle starczy raz na kilka dni uzupełnić zbiornik węglem. Resztę wykona automatyczny podajnik. Po spalaniu pozostaje też dużo mniej popiołu – wylicza właściciel pieca.
Piec jest przyjazny dla środowiska m.in. dlatego, że nie można spalać w nim odpadów, które uwalniają rakotwórcze związki. – Oczywiście względy ekologiczne także miały wpływ na decyzję o zakupie, muszę jednak zaznaczyć, że nawet w starym piecu nigdy nie spalałem plastikowych opakowań – zastrzega pan Ireneusz.
Warunkiem otrzymania dofinansowania na zakup nowego typu pieca było przedłożenie wniosku do urzędu miasta. Należy też wykazać się aktem własności domu, złomować stary piec, sprawdzić i ewentualnie usprawnić wentylację. – Przed instalacją w moim domu musiałem otynkować komin i zapewnić osobny pion wody – mówi Ireneusz Rogula.
Kiedy warunki zostały spełnione, pozostało już jedynie wybrać piec. Przy modelu wartym jedenaście tys. złotych kwota dofinansowania wynosi ok. siedmiu tysięcy. Kocioł posiada gwarancję na poszczególne podzespoły, wahającą się od trzech do pięciu lat. Gwarancję jednak traci się w przypadku dokonywania samodzielnych przeróbek. Pan Ireneusz przedstawia zalety swojego nowego pieca: – Spalam mniej opału. W poprzednich latach potrzebowałem jakieś 8 ton flotu, teraz wystarcza mi nieco ponad 5 ton ekogroszku. Wprawdzie ekogroszek jest droższy, ale potrzebuję mniejszej ilości tego paliwa. Nawet w lecie piec jest użyteczny – wystarczy nastawić go na ogrzewanie wody w bojlerze. Wtedy jeden pojemnik opału wystarcza na ponad dwa tygodnie i ma się zapewnioną ciepłą wodę dla całej rodziny. To duża oszczędność w porównaniu z podgrzewaniem wody grzałką elektryczną. Najlepiej zakupić taki piec przed zimą, żeby właściciel miał czas na nauczenie się obsługi i programowania urządzenia. Najlepsze ustawienie podajnika, nawiewu czy pracy pompy zajmuje dobrych kilka dni.

Komentarze

Dodaj komentarz