W szczerym polu wyrosły hale produkcyjne
W szczerym polu wyrosły hale produkcyjne

Każda prowadzi nabór indywidualnie, więc szczegóły można znaleźć w ogłoszeniach prasowych lub pośredniaku.
Pierwsza będzie produkowała urządzenia do wytwarzania betonu, druga zajmuje się obróbką metali, a specjalnością trzeciej są pianki do foteli samochodowych. – W listopadzie i grudniu ubiegłego roku kolejne cztery spółki otrzymały zezwolenie na rozpoczęcie działalności. Na Polu Wygoda to: Agro Tex produkujący opakowania dla branży spożywczej, Spetech Konsulting, zajmujący się obróbką metali, Awax-Plast, wyrabiający komponenty okienne, i Extral, który będzie wytwarzał blachy. Nie zdążyły jeszcze wybudować swoich fabryk, ale w przypadku Extralu i Spetechu prace ruszą w najbliższych miesiącach – zapewnia Piotr Sikora, specjalista ds. rozwoju Podstrefy Jastrzębsko-Żorskiej KSSE. Wszystkie siedem firm zainwestuje tutaj w sumie ok. 107 mln zł. Pole Wygoda zajmuje 23 ha. Spośród dziesięciu działek KSSE zbyła już siedem o łącznej powierzchni 13 ha.
– Do sprzedania mamy więc jeszcze trzy duże nieruchomości. Aktualnie prowadzimy dość zaawansowane rozmowy z dalszymi przedsiębiorcami, którzy chcieliby je kupić. Nie wykluczamy, że sfinalizujemy umowy do końca czerwca tego roku – zapowiada Piotr Sikora. Na Polu Wygoda pracę ma dostać ok. tysiąca osób, ale praktyka Pola Warszowice KSSE pokazała, że firmy zatrudniają dużo więcej osób, niż deklarują wcześniej. Na Wygodzie zajęcie może znaleźć nawet 2 tys. ludzi. Jest to bardzo dobry teren dla inwestorów, którzy będą tu mieli nie tylko różne ulgi podatkowe. Nieruchomości są dobrze uzbrojone. Prowadzą do nich zbudowane przez gminę drogi wewnętrzne, są kanalizacja deszczowa i sanitarna oraz sieć gazowa i elektryczna. Pole znajduje się ledwie kilometr od przyszłego węzła z autostradą A1, 500 m od planowanej obwodnicy północnej, w sąsiedztwie bocznicy kolejowej i innych terenów przemysłowych, w tym przyszłego centrum logistycznego.



Firmy lokujące się w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej są zwolnione z podatku CIT w wysokości do 60 proc. poniesionych nakładów inwestycyjnych. Ulga może być 40-, 50- lub 60-procentowa, w zależności od tego, czy dane przedsiębiorstwo jest duże, średnie czy małe. (IrS)

1

Komentarze

  • anna wygoda 21 lutego 2008 14:09Jedno zasadnicze pytanie ,co z tego ma miasto ,ile to kosztuje przeciętnego mieszkańca tytułem zwolnień z podatków od nieruchomości firm ,ile miasto włożyło w ten interes pieniędzy ,środków materialnych ,pytań jest więcej ?

Dodaj komentarz