Pogranicznicy przygotowują poszkodowanego do transportu
Pogranicznicy przygotowują poszkodowanego do transportu

We wtorek, 26 lutego, śląscy pogranicznicy zdawali egzamin z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Egzaminatorami byli rybniccy strażacy. Przed głównym testem zdający brali udział w 64-godzinnym kursie. – Kurs trwał od 18 do 26 lutego, większość czasu poświęcono zajęciom praktycznym – mówił mjr Cezary Zaborski, rzecznik Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.
Jak dodaje, to szkolenie i egzamin pozwoli funkcjonariuszom zdobyć potrzebne certyfikaty. Najważniejsze jest jednak zdobycie umiejętności w zakresie ratowania życia, ponieważ po wejściu do strefy Schengen straż graniczna ma nieco inne zadania. Wykonujemy je teraz na szlakach komunikacyjnych, na drogach, w pociągach. To miejsca, gdzie często zdarzają się wypadki. Zresztą udzielamy pomocy także w innych przypadkach, np. przy zwożeniu turystów ze szlaków górskich. Kiedy zagrożone jest życie, liczą się szybkość i sprawność. Wiemy o tym, stąd nasza inicjatywa przeprowadzenia szkoleń. Zwróciliśmy się z nią do fachowców, czyli ratowników medycznych z Państwowej Straży Pożarnej – wyjaśniał mjr Zaborski.
W czasie służby strażnicy mogą się spotkać z wieloma różnymi przypadkami, o różnorodność zadbali też organizatorzy egzaminu. – Sprawdzamy umiejętność podtrzymywania życia, przygotowania poszkodowanych do transportu. Oprócz tego kursanci muszą być przygotowani na wstrząsy, zawały. Tak samo dobrze należy zaopiekować się dzieckiem, jak i kobietą w ciąży. Zwykle staramy się różnicować zadania, jakie stawiamy naszym kursantom – odpowiadała Lucyna Porębska, koordynator ratownictwa medycznego z Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Katowicach. Zdający egzamin musieli poradzić sobie z rozległymi ranami, krwawieniem czy brakiem tętna. Trenowali zarówno na fantomach, jak i na ochotnikach z korytarza, którzy występowali w roli ofiar wypadków. Sygnałem do zakończenia egzaminu były słowa: przyjechało pogotowie. Wtedy właśnie kończy się rola udzielających pierwszej pomocy. Jak stwierdziła Lucyna Porębska, pogranicznicy okazali się dobrymi i pilnymi uczniami. Potwierdziły to wyniki egzaminu. Zdało go 21 funkcjonariuszy, a więc wszyscy, którzy do niego podeszli. W tej chwili w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy przeszkolonych jest już 57 mundurowych. To dobra wiadomość: możemy być pewni, że będą udzielali pomocy sprawnie i fachowo.

Komentarze

Dodaj komentarz