Magdalena Łata zmusza wodę do dobroczynnego działania
Magdalena Łata zmusza wodę do dobroczynnego działania

Tymczasem... woda posiada także doskonałe właściwości rehabilitacyjne. Dział fizjoterapii, który wykorzystuje te zalety, zwie się hydroterapią lub po polsku – wodolecznictwem. Jednak by należycie wykorzystać przymioty wody, potrzebne są specjalne urządzenia, które zmuszają ją do pracy. Lecznicze działanie osiąga się przez odpowiednie dobranie temperatury i ciśnienia wody do różnych rodzajów terapii. Dobroczynny wpływ hydroterapii najwięcej może zdziałać dla układu nerwowego i krążenia. Magdalena Łata, fizjoterapeutka, przeprowadza zabiegi hydroterapii w Rybniku: – Zabiegi te cieszą się wielkim powodzeniem. Przeprowadzam je m.in. za pomocą wanny do kąpieli perełkowej i masażu podwodnego. Może to być masaż automatyczny, jak w jacuzzi, albo prowadzony przez rehabilitanta, który kieruje strumieniem wody – obrazowo tłumaczy pani Magdalena. W zależności od potrzeb dobiera się odpowiedni typ masażu. Mniejsze urządzenie służy do wodnego masażu wirowego, który szczególnie dobrze sprawdza się w rehabilitacji kończyn, po skręceniach, zwichnięciach i zdjęciu gipsu.
Popularnym zabiegiem w hydroterapii są tzw. bicze szkockie. Polegają na biczowaniu pacjenta silnym strumieniem wody, którym kieruje rehabilitant. Naprzemiennie stosuje się zimną i ciepłą wodę. Zdecydowanie pobudza to krążenie. Bicze wodne stosują zarówno sportowcy, jak i panie, które chcą poprawić sobie sylwetkę czy zwalczyć cellulit. Hydroterapia służy zarówno relaksowi czy odnowie biologicznej, jak i dochodzeniu do zdrowia po wszelkich kontuzjach. Chyba dlatego jest taka popularna.
Hydroterapii można poddać się właściwie w każdym wieku. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań. Są nimi na przykład ostre infekcje oraz ciąża. Podstawą jej stosowania jest dokładny wywiad przed zabiegami. – Przepytuję nowych pacjentów, którzy zgłaszają się do naszego ośrodka. Muszę znać ich dolegliwości i choroby. Czasem wystarczy tylko rzut oka, żeby ocenić, z jakim problemem zgłasza się dana osoba, jednak konieczne jest wykluczenie pewnych chorób bądź stanów, które mogłyby okazać się przeszkodą w wykonaniu zabiegu bądź osiągnięciu pożądanego efektu. Prawda jest taka, że formy rehabilitacji każdy powinien dobrać do potrzeb swojego organizmu. Bicze wodne niekoniecznie służą pacjentom z żylakami. W takiej sytuacji albo omijam wrażliwe miejsca, albo zdecydowanie odradzam zabieg, bo nieodpowiednio dobrane zabiegi mogą zaszkodzić – kończy pani Magda.

Komentarze

Dodaj komentarz