Adam Kapias ma precyzyjny plan rozwojowy dla biblioteki
Adam Kapias ma precyzyjny plan rozwojowy dla biblioteki

– To nie są żadne bliżej nieokreślone zamierzenia. Mamy opracowany harmonogram, według którego rozbudujemy bibliotekę. Udało się pozyskać fundusze. Już w 2009 roku zakończymy ważny etap rozbudowy – mówi Adam Kapias, wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku.
Impulsem była uchwała Sejmiku Województwa Śląskiego z września 2006 roku. Wtedy placówka została przekazana rybnickiemu WOM-owi. Ośrodek dysponuje pieniędzmi z własnej działalności, stąd możliwość inwestowania w dotychczas zaniedbaną pod tym względem bibliotekę. Warto dodać, że jej filiami są oddziały w Raciborzu i Wodzisławiu Śląskim. – Nasza placówka gromadzi i udostępnia zbiory literatury fachowej z zakresu głównie pedagogiki i psychologii. Prenumerujemy 80 tytułów branżowych czasopism. Ośrodek doskonalenia prowadzi kursy kwalifikacyjne, a biblioteka jest naturalną bazą materiałów naukowych – wyjaśnia Adam Kapias. Zresztą nie tylko nauczyciele korzystają z biblioteki pedagogicznej. Największą część użytkowników stanowią studenci. W 2007 roku na blisko 14 tysięcy odwiedzin w wypożyczalni 10 tys. dokonali czytelnicy z indeksami. Stąd potrzeba ścisłej współpracy z uczelniami w regionie. Oprócz szkół wyższych z rybnickiego kampusu stosowne umowy łączą sieć bibliotek z uczelniami w Wodzisławiu i Raciborzu. Współpraca polega przede wszystkim na diagnozowaniu potrzeb studentów i wzbogacaniu oferty przeznaczonej dla nich.
Niezwykle ważnym zadaniem, przed którym stoi biblioteka, jest komputeryzacja. Już w tej chwili zakończyła się ona w raciborskiej filii. Zaawansowanie w Rybniku i Wodzisławiu dyrektor Kapias ocenia na 50-60 proc. Obecnie w systemie komputerowym jest około 5000 książek. Stanowi to mniej więcej szóstą część księgozbioru. Cała reszta ma trafić do systemu do końca przyszłego roku.
WOM zaprasza do współpracy kreatywnych nauczycieli i autorów. Jak informuje dyrektor ośrodka dr Roman Miruk-Mirski, w marcu ukazało się pierwsze wydanie kwartalnika pedagogiczno-społecznego „Dialog Edukacyjny”. To czasopismo wspierające nauczycieli i propagujące nowe i skuteczne metody nauczania. W założeniu pismo będzie stanowiło forum nauczycieli z naszego regionu, lecz nie tylko. Ciekawe rozwiązania, efekty badań i nowe tendencje w nauczaniu znajdą tam swoje miejsce. Egzemplarze dostępne będą zarówno w bibliotekach, jak i szkołach.

Komentarze

Dodaj komentarz