Gimnazjaliści i ich nauczyciele z dumą prezentują efekt swojej kilkumiesięcznej pracy
Gimnazjaliści i ich nauczyciele z dumą prezentują efekt swojej kilkumiesięcznej pracy

Przez ostatnie miesiące 23 uczniów gimnazjum w Lubomi wcieliło się w rolę dokumentalistów. Z dyktafonami i aparatami fotograficznymi w ręku odwiedzali mieszkańców Nieboczów i Ligoty Tworkowskiej. Chcieli się dowiedzieć jak najwięcej, zanim się wyprowadzą, a wioski znikną z powierzchni ziemi, bo na ich terenie powstanie zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny.
Jak mówią sami gimnazjaliści, którzy uczestniczyli w projekcie pn. „Zanim znikną z mapy”, wykonali kawał ciężkiej, ale bardzo satysfakcjonującej roboty. – Rozmawialiśmy z ludźmi i fotografowaliśmy. Choć od urodzenia mieszkamy w gminie Lubomia i znamy Nieboczowy i Ligotę Tworkowską, to jednak dzięki temu projektowi tak naprawdę poznaliśmy te wioski – stwierdza Karolina Rymarz, jedna z uczennic.
Młodzi dokumentaliści nie mieli większych problemów ze zdobywaniem informacji, choć na początku mieszkańcy podchodzili do całego przedsięwzięcia z dystansem. – Ale gdy tłumaczyliśmy, o co nam chodzi, to chętnie z nami współpracowali – wspomina Ramona Grzegorczyk. – To ludzie niezwykle serdeczni, otwarci i gościnni – dodaje jej koleżanka Monika Kapinos.
Jak podkreślają uczestnicy projektu, bez pomocy swoich nauczycieli niewiele by zdziałali. – Bo nie mieliśmy bladego pojęcia, jak się do tego wszystkiego zabrać – stwierdza Ramona Grzegoszczyk. Tak więc zanim wyruszyli w teren, poznali tajniki dziennikarskiego fachu i fotografii cyfrowej. Potem odbyli kilkanaście wycieczek do Nieboczów i Ligoty Tworkowskiej. Na koniec wszystkie zdobyte informacje wyselekcjonowali i zebrali te najważniejsze w formie gazetki. Efektem projektu jest też wystawa fotograficzna, którą w czasie wakacji oglądać można w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubomi. – Ponadto przygotowaliśmy przedstawienie teatralne, prezentujące historię wsi od średniowiecza aż po współczesne czasy – dodaje Ilona Somerla, polonistka.
Ale w planach jest również wydanie monografii Nieboczów i Ligoty Tworkowskiej. – Zebraliśmy sporo materiału, z którego z powodzeniem może powstać książka – stwierdza Beata Kopel, nauczycielka matematyki i koordynatorka całego projektu. – Na pewno tak tego nie zostawimy. Chcemy zrealizować kolejny projekt, będący kontynuacją tego zakończonego – zapowiada Krystyna Suda, dyrektor gimnazjum w Lubomi.



Na realizację projektu pt. „Zanim znikną z mapy” gimnazjum w Lubomi otrzymało 6 tys. zł z Fundacji Polsko-Amerykańskiej w ramach programu Równać Szanse. Spośród ponad 1700 projektów z całego kraju pomysł lubomskich gimnazjalistów i ich nauczycieli zyskał uznanie komisji konkursowej. Znalazł się w gronie 127 projektów, które otrzymały dofinansowanie. Z samego województwa śląskiego zakwalifikowano zaledwie dziewięć projektów. (Amis)

Komentarze

Dodaj komentarz