Maria Płonka zapewnia, że udział w szkoleniach to najlepszy sposób na zrozumienie zawiłych często przepisów, np. emerytalnych
Maria Płonka zapewnia, że udział w szkoleniach to najlepszy sposób na zrozumienie zawiłych często przepisów, np. emerytalnych

Nieznajomość prawa szkodzi, a że nieznajomość przepisów związanych z ubezpieczeniem może mieć skutki bardzo poważne, więc rybnicki oddział ZUS-u prowadzi dla swoich klientów bezpłatne szkolenia. Organizuje je dla emerytów i górników, młodych biznesmenów stawiających swe pierwsze kroki oraz dla kadrowych, prowadzących sprawy ubezpieczeń w firmach i przedsiębiorstwach. Tematyka tych doraźnych szkoleń zależy od zainteresowania samych klientów. – Jeśli okazuje się, że konkretne zagadnienie albo zmiana przepisów budzi szczególnie dużo wątpliwości, co sygnalizują nam nasi pracownicy, przygotowujemy program szkoleń, w czasie których tłumaczymy treść przepisów i wyjaśniamy wątpliwości. Co ważne praktycznie każde takie szkolenie kończy się indywidualnymi konsultacjami. Ich uczestnicy otrzymują też od nas materiały informacyjne – mówi Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy rybnickiego oddziału ZUS-u.
W tym roku takich szkoleń odbyło się już kilkanaście, przyszli przedsiębiorcy mogli się dowiedzieć, jak zgłosić firmę do ZUS-u i jak rozlicza się składki na ubezpieczenie, zaś ci, którzy wybierają się na emeryturę, jak skompletować niezbędną dokumentacje potrzebną do wyliczenia jej wysokości.
– Jesteśmy mile zaskoczeni frekwencją. Największą chyba popularnością cieszyły się jak dotąd szkolenia poświęcone obsłudze programu komputerowego Płatnik i wprowadzanym w nim zmianom. Przyjeżdżali na nie mieszkańcy naszego regionu, ale również z Katowic czy Rudy Śląskiej. 18 września takie szkolenie zorganizujemy już po raz dwunasty – mówi Maria Płonka z wydziału koordynacji obsługi klientów. Na 9 września zaplanowano szkolenie dla osób rozpoczynających pracę z Płatnikiem, zaś na 18 prezentację i omówienie nowej jego wersji. 19 września w rybnickim ZUS-ie będzie z kolei można uzyskać informacje na temat uprawnień do wcześniejszej emerytury. Na razie tylko do końca tego roku obowiązują przepisy, na mocy których z przywileju takiego mogą skorzystać mężczyźni, którzy ukończyli 60. rok życia, i kobiety, które ukończyły 50 lat, a przy tym mają odpowiedni staż pracy. Beata Kopczyńska zapewnia, że wszyscy zainteresowani tymi świadczeniami otrzymają na miejscu niezbędne informacje dotyczące ich konkretnego przypadku.
Wiedzę o planowanych szkoleniach można znaleźć na stronie internetowej (www.zus.pl), a także na tablicach ogłoszeń w rybnickim oddziale oraz w inspektoratach w Wodzisławiu i Raciborzu, a także w Pszczynie i Tychach.

2

Komentarze

  • 18 października 2008 14:46Brawo Marys:))) Swietnie wygladasz
  • podatnik 04 września 2008 09:31Brawo!Więcej takich akcji i informacji o nich

Dodaj komentarz