Standard budynków socjalnych często odbiega od oczekiwań lokatorów
Standard budynków socjalnych często odbiega od oczekiwań lokatorów

Wciąż sporo lokatorów, z różnych powodów, nie płaci czynszu i nie reguluje rachunków za media. Skutkiem są sądowe wyroki eksmisyjne.
Jastrzębie Zdrój dysponuje 320 mieszkaniami socjalnymi. Znajdują się one m.in. w budynkach przy ulicach Pszczyńskiej, Stodoły i Armii Krajowej. W kolejce do zwalnianych lokali czeka 250 wnioskodawców. W gronie tym są również osoby, które ubiegają się o mieszkanie z czynszem regulowanym.
– Wnioski można składać od stycznia do sierpnia. Natomiast od września do grudnia rozpatruje je społeczna komisja mieszkaniowa. Przeprowadza m.in. wizję lokalną u wnioskodawcy. O tym, czy zakwalifikuje daną osobę do lokalu socjalnego, czy z czynszem regulowanym, decyduje kryterium dochodowe. Do tych pierwszych idą najbiedniejsi – informuje Katarzyna Wołczańska, rzeczniczka jastrzębskiego magistratu.
W Wodzisławiu jest 127 lokali socjalnych. Na miejsce w takim mieszkaniu czeka 20 osób o niskich dochodach i 153 z wyrokami eksmisyjnymi. – W naszym mieście sukcesywnie tworzymy nowe lokale socjalne. Adaptujemy na ten cel mieszkania z zasobów komunalnych. Remontujemy budynki i pustostany, np. gmach administracyjny byłej oczyszczalni ścieków Karkoszka. Dodatkowo sprawdzamy możliwości rozbudowy nieruchomości przeznaczonych na lokale socjalne – podkreśla Barbara Chrobok, rzeczniczka magistratu w Wodzisławiu.
W tym roku raciborski magistrat przeznaczył 2,5 mln zł na stworzenie 11 nowych mieszkań socjalnych i bieżące remonty już istniejących lokali. – Mieszkanie socjalne przysługuje 197 osobom, które mają wyroki eksmisyjne. Lista wnioskodawców do lokalu komunalnego liczy 340 osób. Muszą oni czekać od trzech do pięciu lat – zaznacza Anita Tyszkiewicz-Zimałka, inspektor ds. informacyjno-prasowych magistratu w Raciborzu.
Czerwionka-Leszczyny ma 57 lokali socjalnych. 14 z nich posiada status tymczasowego. Lista wnioskodawców jest bardzo długa. – Ostatnio mocno zaangażowaliśmy się w działania windykacyjne. Występując do komornika w konkretnej sprawie, od razu podajemy adres mieszkania socjalnego, które zajmie wyeksmitowany lokator. Stąd trzy lokale socjalne są zawsze wolne – mówi Marian Uherek, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.
W najbliższych czterech latach na terenie Czerwionki-Leszczyn powstanie sześć nowych budynków z mieszkaniami socjalnymi. Bloki zostaną wzniesione w różnych miejscach, na obrzeżach miasta. Inwestycje sfinansuje miasto, które będzie zabiegało o dotacje z funduszy zewnętrznych.

Komentarze

Dodaj komentarz