Budowa autostrady A1 w naszym regionie nabrała tempa
Budowa autostrady A1 w naszym regionie nabrała tempa



Praca
Wprawdzie od jesieni wszyscy żyjemy kryzysem, zadając sobie pytanie – kiedy nas dotknie? – Na razie nie ma żadnych powodów do paniki. Nie mamy zgłoszeń zapowiadających zwolnienia grupowe. Nie obserwujemy też szczególnego wzrostu rejestrowania się bezrobotnych – uspokaja Teresa Bierza, dyrektor PUP w Rybniku. Spokojnie jest u największych pracodawców w regionie –Jastrzębskiej Spółce Węglowej oraz Kompanii Węglowej. JSW jeszcze w listopadzie wydała komunikat o przygotowaniu się do 2009 roku w związku z kryzysem. Nie będzie przyjęć, ale nie będzie też zwolnień i obniżki płac. Do tej pory co roku przyjmowała do pracy około 1,5 tys. osób. Teraz przyjęcia zostały wstrzymane do odwołania. Z kolei Kompania Węglowa zapowiedziała, że w 2009 roku przyjmie do pracy ponad 3 tys. osób. Nabór rozpoczął się w ostatnich dniach grudnia 2008 roku. Głównie poszukiwani są ludzie do pracy pod ziemią i w zakładach przeróbki mechanicznej węgla. W naszym regionie podania można złożyć w kopalniach Knurów i Jankowice.

Wypadki
Nadal niepokoją statystyki drogowe, choć w porównaniu z 2007 rokiem odnotowano mniej wypadków oraz kolizji, zmniejszyła się też liczba zabitych i rannych. Niemniej 4951 zabitych i 56975 rannych w ponad 45 tys. wypadkach optymizmem nie napawa. – Na stałym poziomie utrzymują się statystyki śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych. To ponad 40 proc. i jest to blisko połowa wszystkich zabitych na śląskich drogach – mówi komisarz Robert Tarapacz, szef wojewódzkiej drogówki. Niestety o 27 wzrosła liczba wypadków, a o 264 – kolizji spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. Aż o 805 wzrosła liczba osób zatrzymanych na jeździe na podwójnym gazie.

Zdrowie
Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wykonali 39 przeszczepów serc i 11 przeszczepów płuc. –Przeszczepiliśmy 39 serc, z tego siedem u dzieci – mówi prof. Marian Zembala, szef ŚCCS.
Zwiększyła się długość życia w naszym regionie i obecnie wynosi średnio u kobiet 78,8 lat, u mężczyzn 70,7 lat. Najczęstszą przyczyną umieralności były choroby układu krążenia i nowotwory. U dzieci i młodzieży najczęściej diagnozowano: zniekształcenia kręgosłupa i alergie. U dorosłych: cukrzycę, choroby układu krążenia, układu mięśniowo-kostnego i tkanki łącznej, przewlekłe choroby układu trawiennego. W 2008 roku do szpitali trafiło blisko 60 osób w związku z... niedożywieniem. Mimo że mamy już XXI wiek, chorobą, która na Śląsku zbiera największe śmiertelne żniwo w kraju, jest gruźlica. Chorych na gruźlicę zdiagnozowano ponad 1 tys.

Inwestycje
Z końcem listopada w Czerwionce-Leszczynach rozpoczęły się prace przygotowawcze do budowy nowej kopalni. Wprawdzie z dużym poślizgiem, ale wreszcie ruszyła budowa środkowego odcinka A1 z Bełku do Świerklan. Jastrzębska Spółka Węglowa otrzymała koncesję na wydobycie węgla z nowego złoża. W Knurowie wybudowano największe i najdroższe boisko Orlika na Śląsku.

Prognozy
Co przyniesie nam rok 2009, który rozpoczął się parę dni temu? Szykują się podwyżki, ale niewielkie, bo średnio 4-4,5 proc., a więc połowę niższe, niż miały być. Odczują je głównie policjanci, straż graniczna i nauczyciele, czyli tzw. państwowy sektor. O 5 proc. w marcu zostaną podwyższone emerytury. Od stycznia więcej zarobią ci, którzy w 2008 roku dostawali najniższą krajową. W 2009 roku zwiększy się ona o 150 zł i będzie wynosiła 1276 zł. Niestety od stycznia zaczną się też podwyżki towarów i usług. Zdrożeje woda, prąd, wywóz śmieci. Za paczkę papierosów zapłacimy średnio około złotówki więcej, za piwo – o 7 groszy, a za wódkę jakieś półtora złotego.

Komentarze

Dodaj komentarz