Do tej pory górnicy zatrudnieni w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, a także oczywiście emeryci i renciści, mogli realizować swoje deputaty w kopalniach Kompanii Węglowej. Teraz będą mogli odbierać je tylko w zakładach JSW. Jak wyjaśnia jej rzeczniczka Katarzyna Jabłońska-Bajer, jest to decyzja podyktowana kryzysem.
W 2008 roku wartość deputatu węglowego przysługującego obecnym i byłym pracownikom JSW wyniosła około 56 mln zł. Ponad 25 tys. osób, a więc 40,9 proc., odebrało go w naturze. 53,4 proc. udało się do kopalń Kompanii Węglowej, 46,6 proc. do zakładów macierzystych. Reszta wolała ekwiwalent pieniężny. Jak wyjaśnia pani rzecznik, wszystkie węgle produkowane w JSW, przeznaczone do celów opałowych, są dobrej jakości. – Najczystszy jest węgiel energetyczny z kopalni Jas-Mos. Jest też najbardziej kaloryczny, dlatego z powodzeniem można go wykorzystywać w gospodarstwach domowych – mówi Katarzyna Jabłońska-Bajer.
Większość węgli można dostać od razu. Obecnie w kopalniach Jas-Mos oraz Pniówek trwa uruchamianie linii produkcyjnych dla niesortu na potrzeby realizacji deputatów. Zainteresowani będą go mogli dostać już pod koniec stycznia. Spółka zapewnia też, że jeśli będzie duże zainteresowanie groszkiem i orzechem, to Pniówek bardzo szybko przestawi się na ich produkcję.
Górnicy, emeryci i renciści z JSW w ramach deputatów będą mogli zaopatrywać się w swoich kopalniach w: węgiel gruby, orzech II, niesort, groszek oraz muł wzbogacony. Pierwsze dwa dostępne są w kopalni Budryk. Groszek, niesort oraz muł wzbogacony jest w kopalni Krupiński. Muł wzbogacony można też dostać w kopalniach Borynia i Zofiówka, a niesort w Jas-Mosie i Pniówku. (MS)
Komentarze