Delegacje udały się na cmentarz Ofiar Oświęcimskich. Zdjęcie: UM Wodzisław Śląski
Delegacje udały się na cmentarz Ofiar Oświęcimskich. Zdjęcie: UM Wodzisław Śląski

W minioną środę, 21 stycznia, byli więźniowie obozów zagłady, przedstawiciele Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem, władze miasta i powiatu, młodzież oraz delegacje wzięli udział w miejskich obchodach 64. rocznicy Marszu Śmierci. Wśród uczestników był również Jerzy Michnol, jeden z ocalałych więźniów.
Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta, którą w intencji poległych mieszkańców powiatu wodzisławskiego w obozach zagłady w okresie drugiej wojny światowej oraz czasach stalinizmu koncelebrował ks. dziekan Bogusław Płonka. Po nabożeństwie wszyscy przeszli na cmentarz Ofiar Oświęcimskich. Tu, w samo południe pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze.
Marsz Śmierci wyruszył z obozu zagłady w Oświęcimiu w 1945 roku. Około 56 tys. więźniów miało do pokonania 63 kilometrów do Wodzisławia, skąd mieli wyjechać do obozów w głąb Rzeszy. Kolumny więźniów do Wodzisławia dotarły 22 stycznia. W drodze z wycieńczenia, mrozu oraz brutalności hitlerowców zginęło prawie 15 tys. osób. „Wołanie o sztafetę pamięci” to tytuł spotkania, które w Żorach poświęcono 64. rocznicy marszu śmierci więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Na widowni Sceny na Starówce zasiadła głównie młodzież szkół ponadgimnazjalnych.
Zobaczyła paradokumentalny spektakl według scenariusza Augusta Kowalczyka, wybitnego aktora, więźnia obozu. Oprócz niego wystąpili inni więźniowie Auschwitz-Birkenau: Jerzy Ulatowski, Grzegorz Czempas, Artur Krasnokucki, Barbara Puc, Florian Granek i Jerzy Fijołek.
W trakcie spotkania miała miejsce multimedialna prezentacja o 10. edycji międzynarodowego konkursu plastycznego „Ludzie ludziom zgotowali ten los”, który zorganizował Dom Kultury w Tychach przy udziale m.in. Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Marsz pamięci w formie drogi krzyżowej, organizowany przez Klub Inteligencji Katolickiej i Akcję Katolicką, odbędzie się w Rybniku w niedzielę 1 lutego. O 14.30 w kościele Matki Boskiej Bolesnej odbędzie się krótkie nabożeństwo, po którym uczestnicy procesji wyruszą w stronę pobliskiego cmentarza. Po modlitwie przy pomniku Ofiar Marszu Śmierci przy ul. Gliwickiej, a także przy ich mogile nad Rudą dotrą do drewnianego kościółka św. Katarzyny w Wielopolu, gdzie o 16.30 zostanie odprawiona msza w intencji zamęczonych więźniów.

Komentarze

Dodaj komentarz