Zdeterminowani związkowcy


27 lutego kwestia płac dla górników stanęła na posiedzeniu trójstronnego zespołu ds. bezpieczeństwa socjalnego górników, które odbyło się w Warszawie. Obecni byli Joanna Strzelec-Łobodzińska, wiceminister gospodarki odpowiedzialna za górnictwo i energetykę, prezesi wszystkich spółek węglowych oraz główny geolog kraju, prezes WUG i eksperci Ministerstwa Skarbu oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Wiceminister dała do zrozumienia stronom, że jeżeli zarządy spółek nie dojdą do porozumienia w sprawie płac ze związkowcami, sama włączy się w te mediacje.
Związkowcy domagają się 6 proc. podwyżki od marca, wyrównania ekwiwalentu na węgiel do 8 ton oraz zwiększenia tzw. stałych dopłat do dniówek o 10 zł od lutego. Nie przyjmują propozycji Kompanii Węglowej, która oferuje 1,2 proc. podwyżki. Są wkurzeni, że górnikom proponuje ochłapy, tłumacząc to trudną sytuacją finansową firmy, podczas gdy szefowie spółki dostali podwyżki w wysokości 6,9 proc. Związkowcy poruszyli również kwestię emerytur górniczych. W szczególności zaś niezaliczania górnikom przez ZUS od 1992 roku dni nieprzepracowanych z powodu choroby.
Jest z kolei porozumienie w Jastrzębskiej Spółce Węglowej SA. Doszło do niego 24 lutego.
– Jesteśmy zadowoleni z przebiegu spotkania. Zgodziliśmy się, by w związku z niekorzystną zmianą sposobu naliczania i wypłacania wynagrodzenia za czas absencji chorobowej osobom, które ukończyły 50 lat, spółka dopłacała brakujące 20 proc. wynagrodzenia, poczynając od 15. dnia chorobowego. Do rozmów na temat polityki płacowej w 2009 roku powrócimy w czerwcu – mówi Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik JSW SA.



2 marca związkowcy z Sierpnia 80 przerwali okupację sali konferencyjnej w siedzibie Jastrzębskiej Spółki Węglowej, opuścili też budynki Kompanii Węglowej oraz Katowickiego Holdingu Węglowego. Szef Sierpnia 80 Bogusław Ziętek zapowiedział dołączenie do 12 górniczych central związkowych celem prowadzenia negocjacji płacowych, a tym samym przyłączenie się do pogotowia strajkowego w kopalniach. Zakończenie okupacji siedzib spółek tłumaczy bezprzedmiotowością tego rodzaju protestu, gdyż zostały wyznaczone terminy rozmów płacowych. W Jastrzębskiej Spółce Węglowej dojdzie do nich w następną środę, 11 marca. Weźmie w nich udział Jerzy Nowak, mediator z listy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Na dzisiaj natomiast rozmowy wyznaczono w Kompanii Węglowej. Tu mediatorem będzie Michał Kuszyk. (MS, AK)

Komentarze

Dodaj komentarz