Tomasz Górecki i Marcin Wieczorek promują swoją książkę. Zdjęcie: Adam Karaś
Tomasz Górecki i Marcin Wieczorek promują swoją książkę. Zdjęcie: Adam Karaś

W ubiegły wtorek w klubie Spinoza odbyła się promocja książki Tomasza Góreckiego i Marcina Wieczorka pt. „Książęta Górnego Śląska, wybór postaci”. Uczestnicy spotkania wysłuchali piosenki stylizowanej na pieśń w wykonaniu sienkiewiczowskiej Danusi, co przeniosło gości w klimat epoki. W tej roli uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki. Potem referaty wygłosili dr hab. Jerzy Sperka i dr Bogdan Kloch, recenzenci książki. Nie zabrakło rycerza w zbroi, którą wdział Krzysztof Banaś z bractwa w Wodzisławiu. Jego małżonka i syn wystąpili w strojach z epoki.
– Dzieje naszego miasta mają bogatą bibliografię. Stąd postanowiliśmy przedstawić sylwetki najciekawszych władców, którzy rządzili Żorami i regionem od XIII do połowy XVI wieku. Spośród 200 postaci wybraliśmy kilkanaście, zarówno z dynastii górnośląskich Piastów, jak i czeskich Przemyślidów – mówi Tomasz Górecki. Autorzy szperali w archiwach, jeździli na Zaolzie, do Raciborza, Opola, Wodzisławia, Opawy, Nysy, Pragi i Krakowa, odwiedzili szereg małopolskich zamków.
Książka jest pełna fascynujących historii z życia władców. Mało kto wie, że Władysław Opolski, założyciel w 1272 roku obronnego grodu Żory, był pretendentem do tronu krakowskiego. Nie udało mu się zostać królem Polski. W publikacji szczegółowo opisano górnośląskie bitwy i najważniejsze konflikty tamtych czasów.
– Książkę kończymy biografiami ostatniego księcia opolskiego z dynastii Piastów Jana II Dobrego i Jerzego Hohenzollerna-Ansbach, brata Albrechta, wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego – zaznacza Górecki.
Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Solo Press. Dodatkowo zawiera wykonaną według średniowiecznych prawideł mapę naszego regionu oraz tłumaczenie Romualda Kubiciela z czeskiego na język polski Wielkiego Przywileju Ziemskiego Jana II Dobrego, czyli swoistej samorządowej konstytucji Górnego Śląska.

Komentarze

Dodaj komentarz