Na razie mieszkańcy ratusza płacą i Megawatowi, i PEC-owi
Na razie mieszkańcy ratusza płacą i Megawatowi, i PEC-owi

Mieszkańcy tzw. ratusza na rynku w Czerwionce-Leszczynach płacą podwójne opłaty za dostawę ciepła. Taka sytuacja trwa od czerwca 2006 roku. Ludzie monitują, gdzie mogą, ale na razie bez efektów.
Radny Marek Paluch, który też mieszka w ratuszu, poruszał sprawę u burmistrza i na sesjach. Nic nie zwojował. A opłaty nie są małe. – W czwartek zapłaciłem 170 zł i 174 zł. Jedna kwota poszła do Megawatu, druga do PEC-u. To przecież jakieś kuriozum – stwierdza radny Paluch. Wszystkiemu jest winien przysłowiowy kawałek rury. Bo choć ciepło do ratusza dostarcza miejscowe PE Megawat, to na pewnym odcinku ogrzewanie idzie siecią należącą do PEC-u. Stąd na rachunkach, jakie dostają mieszkańcy, widnieją dwie kwoty.

Nic nie mogą
Wiceburmistrz Grzegorz Wolnik przyznaje, że sprawa jest skandaliczna. Jednak rozkłada ręce, bo gmina nie może nic zrobić. – Problem leży po stronie przedsiębiorstw. My występowaliśmy jedynie jako mediator w rozmowach między nimi – wyjaśnia. Wypada dodać, że ów kawałek rury to magistrala przesyłowa, która nie dość, że nie jest najnowsza, to jeszcze za duża jak na obecne potrzeby, co powoduje duże straty przy przesyle i jeszcze bardziej obciąża mieszkańców. Gmina miała jednak zamiar uregulować lokalny rynek ciepła.
– Byłoby logiczne podzielenie go w taki sposób, żeby Megawat zasilał Czerwionkę, a PEC Leszczyny, albo żeby Megawat był producentem, a PEC dystrybutorem. Wtedy wiadomo byłoby, kto i za co odpowiada – stwierdza Grzegorz Wolnik. Przedsiębiorstwa nie mogły jednak dogadać się w sprawie magistrali, pomimo że PEC chciał ją sprzedać w całości Megawatowi. Kwestią sporną była cena, o której w Megawacie mówią, że była wzięta z sufitu, więc gdyby na nią przystali, to mieszkańców czekałaby podwyżka cen ciepła.

Co naprawić
– Musielibyśmy bowiem jeszcze uwzględnić straty spowodowane przewymiarowaniem magistrali – tłumaczy Mirosław Groborz, wiceprezes PE Megawat. Jak jednak dodaje, problem opłat wynika nie tylko z kwestii własności rurociągu, ale także braku modernizacji sieci, przez co są straty ciepła i wysokie koszty przesyłu. Trzeba m.in. wymienić rurociągi i dopasować ich średnice do potrzeb odbiorców. Takie inwestycje PE Megawat planuje jeszcze w tym roku. Mirosław Groborz zapewnia, że kiedy zostaną one wykonane, pojawi się możliwość przepięcia sieci zasilającej ratusz do magistrali Megawatu.



W tym roku Megawat chce wymienić ciepłociąg przy ul. Kombatantów, odcinek magistrali przy ul. Wolności oraz sieć przy ul. Szkolnej. – Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń przystąpimy do pracy – mówi prezes Mirosław Groborz. Jak zapowiada, na terenie Czerwionki-Leszczyn będą prowadzone również remonty innych rurociągów: tych, które ulegały częstym awariom lub mających izolację w kiepskim już stanie. (MS)

1

Komentarze

  • XYZ On umie mówić 28 marca 2009 18:04Ten człowiek ma rozum chyba jak wiewiórka mały kartofel

Dodaj komentarz