W gronie najmłodszych skrzypków pierwszą nagrodę zdobyła ośmioletnia <b>Angelika Malerczyk </b>z Tychów, drugą <b>Alicja Ptasińska </b>z Wodzisławia Śl., a trzecią <b>Anna Sączewska </b>z Jaworzna
W gronie najmłodszych skrzypków pierwszą nagrodę zdobyła ośmioletnia Angelika Malerczyk z Tychów, drugą Alicja Ptasińska z Wodzisławia Śl., a trzecią Anna Sączewska z Jaworzna

Dyrektorem artystycznym forum był utytułowany pianista prof. Wiesław Szlachta, absolwent Szkoły Szafranków, przebywający na stałe w Belgii.
– To on zaproponował, by muzycy z najstarszej grupy w czasie konkursowych przesłuchań zagrali wskazane utwory kameralne z towarzyszeniem innych muzyków – mówi Romana Kuczera, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Rybniku. I tak skrzypkom i wiolonczelistom towarzyszył kwartet smyczkowy, złożony ze studentów Akademii Muzycznej w Katowicach. Znalazło się wśród nich dwóch absolwentów rybnickiej szkoły altowiolistka Aleksandra Urbańska i skrzypek Michał Marcol. Pianiści z kolei grali konkursowe utwory z towarzyszeniem flecistki Aldony Śmietany z Państwowej Szkoły Muzycznej w Jastrzębiu Zdroju.
Spośród uczniów rybnickiej szkoły najlepiej wypadł skrzypek Piotr Rachwał z klasy Adama Mokrusa, który w II grupie wiekowej zajął drugie miejsce. Laureatkami wyróżnień zostały natomiast skrzypaczka Anna Wieczorek, wiolonczelistka Elżbieta Szczyrba oraz 12-letnia pianistka Magdalena Bijok. W najstarszej grupie wiekowej najlepiej wypadli młodzi instrumentaliści z Warszawy i Krakowa.
Forum otworzył koncert inaugurujący obchody 100. rocznicy urodzin Antoniego Szafranka, współtwórcy rybnickiej szkoły muzycznej. Skrzypek Adam Mokrus i pianista Piotr Sałajczyk zagrali m.in. Sonatę d-moll Karola Szymanowskiego.

Baner reklamowy

Komentarze

Dodaj komentarz