Jak głosować

Dzięki głosom oddanym na kandydatów, którzy nie mają praktycznie żadnych szans na to, by zasiąść w ławach parlamentu zjednoczonej Europy, to czy inne ugrupowanie może zdobyć więcej mandatów. Stąd też tak ważna rola „jedynek”, czyli liderów list wyborczych w poszczególnych okręgach.
Lokale wyborcze będą czynne od 8 do 22. Polska została podzielona na 13 okręgów wyborczych. Nasz – 11. – obejmuje całe województwo śląskie. 114 kandydatów (30 kobiet i 84 mężczyzn) wystawiło tu 12 komitetów wyborczych (najwięcej spośród wszystkich okręgów w kraju), dlatego w lokalu wyborczym otrzymamy 12 list. W gronie tych 114 śląskich kandydatów jest 18 mieszkańców naszego regionu: Zafer Balbous, Maria Cimoszko, Łukasz Groborz, Sławomir Janus, Bolesław Piecha i Joanna Piechaczek z Rybnika, Andrzej Bielawski , Tomasz Hyła i Jolanta Konieczna z Żor, Joanna Frączek, Józef Gadzicki, Marek Gruszka i Marek Migalski z Raciborza, Bogdan Marcinkiewicz i Andrzej Stania ze Świerklan oraz Leszek Piotrowski z Syryni, Arkadiusz Trzaskalik z Zebrzydowic i Andrzej Caniboł z Gołkowic.
W Polsce nie można jeszcze głosować przez internet, w całej Unii Europejskiej z takiego udogodnienia mogą korzystać jedynie obywatele Estonii. W wyborach może wziąć udział każdy obywatel polski, który ukończył 18 lat i nie został ubezwłasnowolniony bądź pozbawiony praw publicznych. Pełnoletni obywatele UE, stale zamieszkujący w Polsce, też mogą głosować, pod warunkiem że wcześniej zadbali, by znaleźć się na liście wyborców. Mogli to uczynić do 9 kwietnia. W kraju skorzystało z tej możliwości 313 osób; w okręgu katowickim – 11, w naszym regionie ani jedna.

Komentarze

Dodaj komentarz