Gwarancja pomocy medycznej

Choroba rujnuje zdrowie, jej leczenie potrafi zrujnować finansowo i puścić z torbami niedomagającego, jeśli ten zapomni o ubezpieczeniu zdrowotnym. Jest ono szczególnie istotne w przypadku osób wybierających się do pracy za granicę. Zagadnienie to omawiano na konferencji pt. „Praca w Unii – poznaj swoje prawa”, zorganizowanej przez rybnicki oddział ZUS.
Dokumentem uprawniającym do świadczeń medycznych za granicą jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). To gwarancja, że jak zachorujemy, zajmą się nami lekarze z publicznych placówek, przychodni i szpitali działających w ramach powszechnego systemu opieki zdrowotnej danego kraju. Kartę wydaje się tylko osobom ubezpieczonym w NFZ. Wniosek o jej wydanie należy złożyć w oddziale funduszu, dla naszego regionu jest to oddział NFZ w Rybniku przy ul. 3 Maja. Tam też należy zaopatrzyć się w formularz E101. Zaświadcza on, że w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego podlega się polskiemu prawu.
W momencie podjęcia pracy w innym państwie członkowskim UE dana osoba przestaje podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce. Z dniem podpisania umowy o pracę, nawet sezonową, jest się ubezpieczonym w państwie, w którym jest się zatrudnionym. Ubezpieczeni są też członkowie rodziny zgłoszeni przez posiadacza EKUZ do ubezpieczenia.
EKUZ należy okazywać w placówkach służby zdrowia w danym kraju. Pamiętać jednak trzeba, że NFZ nie zapewnia pokrycia niektórych kosztów, m.in. transportu medycznego do Polski czy opłat za świadczenia zdrowotne obowiązujące w większości państw UE. Np. pracując w Niemczech, jest się traktowanym tak samo jak pacjent niemiecki, czyli raz na kwartał trzeba zapłacić za wizytę u lekarza 10 euro (tej opłaty NFZ nie zwraca). W krajach Beneluksu płaci się za pierwszych 28 dni pobytu w szpitalu. Dzienna taksa to 10-15 euro. Potem pobyt jest bezpłatny. Pamiętać też należy, że NFZ zrefunduje lek kosztujący maksymalnie 5 euro. Niemniej warto zbierać wszystkie dowody wpłaty, rachunki i paragony, by po powrocie do kraju wystąpić do NFZ o zwrot tych kosztów. Ale gwarancji zwrotu nie mamy, dlatego wyjeżdżając za granicę, dobrze jest wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Prywatna polisa ustrzeże zwłaszcza przed problemami w przypadku śmierci za granicą. NFZ nie pokrywa bowiem bardzo dużych kosztów, związanych z przechowywaniem zwłok i transportem do Polski. Pokryje je właśnie dodatkowe ubezpieczenie.

Za tydzień wszystko o zasiłkach, jakie należą się zatrudnionym za granicą w przypadku utraty przez nich pracy.

 


Przepisy odnośnie prawa do korzystania ze świadczeń medycznych dotyczą państw należących do UE i czterech państw EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu – Norwegia, Szwajcaria, Liechtenstein i Islandia). Przepisy UE obowiązują też na terytoriach: francuskich (Reunion, Gwadelupa, Martynika, Gujana Francuska), portugalskich (Madera, Azory) i hiszpańskich (Majorka, Minorka, Ibiza, Wyspy Kanaryjskie). Nie obowiązują w przypadku brytyjskich Wysp Normandzkich (Jersey, Guernsey, Alderney, Hern, Sark) i wyspy Man oraz duńskich Wysp Owczych i Grenlandii.

Komentarze

Dodaj komentarz