Komisja konkursowa przy figurze Matki Boskiej Królowej Nieba. Zdjęcie: UG Czerwionka-Leszczyny
Komisja konkursowa przy figurze Matki Boskiej Królowej Nieba. Zdjęcie: UG Czerwionka-Leszczyny

Mieszkańcy Bełku od lat angażują się w różne przedsięwzięcia na rzecz swojej miejscowości. – Do pracy nikogo nie trzeba namawiać – oznajmia z dumą sołtys Jolanta Szejka. To zaangażowanie docenił urząd gminy, zgłaszając sołectwo do konkursu „Najpiękniejsza wieś województwa śląskiego” ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. I to aż w dwóch kategoriach: „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi” oraz „Najlepsza strona internetowa sołectwa”.
Kawał dobrej roboty bełkowianie wykonali, wytyczając ścieżkę edukacyjną „Śladami Belka”. Nazwa nawiązuje do rycerza Belka, dawnego właściciela wsi. Początek ścieżki wytycza tablica „Bełk dawniej i dziś”, nieopodal słonecznego placu zabaw dla dzieci. Potem wiedzie obok średniowiecznego kopca, zabytkowego kościoła pw. Marii Magdaleny, figury Matki Boskiej Królowej Nieba zwanej „Panienką” oraz folwarku i parku dworskiego z ciekawymi okazami drzew. Legenda głosi, że w kopcu pochowana jest Eleonora Lukas, córka właściciela Bełku, która zmarła młodo w czasie połogu. Pochowano ją z dzieckiem i przykryto cudownym szalem, który sprawił, że ciała są nietknięte rozkładem. Wędrówka kończy się na wzgórzu Ramża, najwyższym wzniesieniu ziemi rybnickiej. Z nim również jest związana legenda i opowiada o zbójniku Ramży, który ukrył na wzgórzu nieprzebrane skarby.
W sierpniu do wsi zawitała komisja konkursowa. Jej członkowie gratulowali sołtys Jolancie Szejce zaangażowania mieszkańców. Wprawdzie na wyniki konkursu przyjdzie im poczekać do października, jednak nie kryją zadowolenia z gratulacji i przemiłych słów skierowanych przez gości pod ich adresem.

Komentarze

Dodaj komentarz